آزمون GMAT

Graduate Management Admission Council GMAC سازمان رسمی برگزار کننده این آزمون بین المللی

می باشد و دو لیست برای برگزاری این آزمون در سراسر جهان دارد ، یک لیست مربوط به ایالات متحده ، کانادا و کشور های تابعه ایالات متحده است و لیست دیگر مربوط به سایر نقاط دنیا از جمله ترکیه است. این آزمون برای علاقمندان به ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با MBA و DBA بیشترین کاربرد را دارد .
در ایران مرکزی برای برگزاری آزمون GMAT وجود ندارد اما در کشورهای همسایه مانند ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس مراکزی جهت برگزاری آزمون GMAT دارند.

نحوه ثبت نام :
برای ثبت نام از طریق آن لاین به سایت زیر مراجعه نمایید.
www.mba.com 

بخش های اصلی این آزمون به قرار زیر است: 

  • Analytical writing assessment (AWA) Integrated Reasoning:

معمولا یک مطلب با موضوع مرتبط با تجارت است و از شما نظرتان را در رابطه باموضوع می پرسد.هدف آن تعیین ظرفیت شما درتجزیه وتحلیل مطالب است. دراین بخش شمابایدموضوع مطرح شده تجزیه وتحلیل کرده، دیدگاه خود رادر رابطه با موضوع بیان نمایید. شما ۳۰ دقیقه زمان دارید و نمره این بخش بین ۰ تا ۶ می باشد.

  • Integrated Reasoning:

در این بخش در موارد زیر سوال خواهد شد.
۱- تفسیراطلاعات ارائه شده ی گرافیکی.
۲- تجزیه و تحلیل انواع متفاوتی از اطلاعات و تضمین و برآورد نتیجه آنها.
شما ۳۰ دقیقه زمان دارید.

  • Quantitative section:

این بخش شامل ۳۷ سوال ۵ گزینه ای است. سوالات این بخش به دو قسمت تقسیم می شود الف) حل مساله: مساله ای مطرح می شود که جواب آن یکی از گزینه های قرار داده شده در جوابها خواهد بود. ب) کفایت داده ها: در این بخش یک عبارت مطرح می شود که با داده های فعلی قابل حل نیست. سپس دو داده مختلف به مساله اضافه می شود. باید تشخیص داد که با کدام داده ها مساله حل می شود. یعنی ممکن است با هر داده به تنهایی مساله حل شود، یا با ترکیب دو داده مساله حل شود، یا فقط با یکی به جواب برسیم و یا اینکه همچنان مساله غیر قابل حل باشد. زمان این بخش ۷۵ دقیقه می باشد.

 

  • Verbal section:

این بخش ۴۱ سوال دارد. سوالات این بخش به سه دسته تقسیم می شوند. الف) اصلاح جمله: جمله و یا جملاتی ارائه می شود و زیر بخشی از جمله خط کشیده شده است. بایستی بهترین تغییرات در جمله از لحاظ گرامری ایجاد کنید تا جمله مفهوم بهتری ایجاد نماید. ب ) درک مطلب : مانند سایر ازمونهای زبان متنی وجود دارد واز آن چند سوال پرسیده می شود. ج) استدلال منطقی: در این بخش جمله ای وجود دارد و بر اساس اطلاعات موجود درآن جمله بایستی به نتیجه ای برسیم.زمان این بخش نیز ۷۵ دقیقه می باشد.

زمان استراحت: ۲۰ دقیقه که به دو قسمت ۱۰ دقیقه ای تقسیم می شود.

نتیجه آزمون:
داوطلب بلافاصله پس از آزمون می تواند نمرات خود را بر روی مانیتور ببیند .امتیازکل در GMATبین۲۰۰ تا ۸۰۰ میباشد. 
شما می توانید ۵ مکان مخصوص دریافت رسمی نتایج خود را انتخاب نمایید این دریافت کننده ها نتیجه رسمی آزمون را طی ۲۰ روز از روز آزمون دریافت خواهند کرد.

 

مجله مرمر٬ برترین مجله فارسی زبان در ترکیه