اثر مشترک سینمای ترکیه و ایران

اثر مشترک سینمای ترکیه و ایران در فیلم ترانه ای عاشقانه برایم بخوان

کارگردان و بازیگران فیلم (ترانه‌ای عاشقانه برایم بخوان) به‌عنوان اولین محصول مشترک ترکیه و ایران طی ۴۵ سال اخیر از انگیزه خود برای ساخت این اثر سخن گفت.

مهرداد غفارزاده درباره انگیزه خود از ساخت فیلم (ترانه‌ای عاشقانه برایم بخوان) به‌عنوان نخستین محصول مشترک سینمای ترکیه و ایران طی ۴۵ سال گذشته در مصاحبه گفت: یکی از دلایل آن علاقه ایرانیان، از جمله خودم به سریال‌های ترکیه و شهر استانبول است. آنها بازیگران ترک را می‌شناسند و خیلی دوست‌شان دارند. در این گفت‌وگوی اختصاصی اظهار داشت: استانبول نه یک شهر، بلکه کشور است و دوست داشتم داستانی را در اینجا به تصویر بکشم. می‌خواستم اثری با ستاره های سینمای ترکیه داشته باشم. فکر می کنم مردم هم خیلی مشتاقند که این فیلم ساخته و پخش شود. تمام سعی‌مان را می‌کنیم تا ماه ژانویه این فیلم برای اکران در ترکیه آماده شود و در ایران نیز بعد از جشنواره فجر یا نوروز به روی پرده بیاید.این یک فیلم تجاری و محصول مشترک ترکیه و ایران است. ۲۰ درصد فیلمبرداری آن انجام شده و حدود ۷۰ درصد داستان فیلم در ترکیه می‌گذرد. ستاره‌های سینمای دو کشور از جمله پژمان بازغی، افسانه پاکرو، علی بوراک جیلان، یوسف چیم و حازال تورسان در این اثر ایفای نقش می‌کنند.طرح‌ها و برنامه‌های آینده کارگردانپروژه‌های دیگری نیز در ترکیه انجام خواهم 
داد. این طرح را به تهیه‌کنندگان و عوامل سینمای ترکیه ارائه کردم که مورد پسند واقع شد. تهیه داستان و کارگردانی یکی از این پروژه‌ها با خودم است، ولی سرمایه‌گذار و بازیگران آن از ترکیه خواهند بود. قصد ساخت سریال مشترک ایران و ترکیه نیز دارم و امیدوارم سال آینده بتوانم آن را محقق
کنم. آثار و موفقیت‌های وی کار در سینما را از دهه ۸۰ میلادی با داستا‌ن ‌نویسی آغاز کرد. در مطبوعات، رادیو و تلویزیون نیز فعالیت داشته است. ۶سریال تلوزیونی را کارگردانی کرده است. اوایل سال ‌۲۰۰۰ با ساخت فیلم (گیرنده) وارد عرصه سینما شد، کاندیدای ۵ جایزه در جشنواره فجر شد. در این جشنواره سه جایزه بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر را دریافت کرد. کار دوم، (دریا و ماهی پرنده) در جشنواره‌های زیادی مانند مسکو، بوسان، زلین، سینه کوئست، ویکتوریا، هند، شارجه و لندن جایزه گرفته است. جایزه بهترین فیلم جشنواره موندنس آمریکا را گرفت. فیلم (روی خط صفر) محصول مشترک ایران و ژاپن و فضای بسیار متفاوتی دارد. فیلمبرداری آن در ایران، ترکیه، ژاپن، سنگاپور و کنیا انجام شده و در مرحله مونتاژ است.نظرات دو تن از بازیگران این فیلم: پژمان بازغی بازیگر مشهور سینمای ایران که نقش یک تاجر را در این فیلم بازی می‌کند، اظهار داشت: حدود هشت سال پیش با آقای غفارزاده در فیلم (روز ملاقات) همکاری داشتم تا اینکه پیشنهاد این کار را به من دادند. احساس کردم تجربه متفاوتی خواهد شد. قرار بود این فیلم را در لوکیشن دیگری و با همکاران خارجی از کشورهای مختلف کار کنم. از این رو، برایم بسیار جذاب بود و با کمال میل پذیرفتم.

بعد از ۴۵ سال کار مشترکی توسط سینمای ترکیه و ایران انجام می‌گیرد. پیش از انقلاب بازیگرانی چون رضا بیک ایمانوردی، ایرج قادری به ترکیه آمده و با سینمای این کشور کار کرده بودند. بازیگران ترک مانند جنید آرکین نیز در سینمای ایران پیش از انقلاب نقش آفرینی کردند. ساخت این فیلم محدود به فیلمبرداری از ترکیه نبوده بلکه با همکاری و مشارکت عوامل و بازیگران این کشور و ایران صورت می‌گیرد. ممکن است پیشتر در فیلمی در ترکیه فیلمبرداری شده باشد، اما این اولین کار مشترک عوامل سینمای دو کشور پس از سال‌هاست.

نقش حامد صفایی را در این فیلم بازی می کنم. او یک بازرگان ایرانی ساکن آلمان است که تصمیم می‌گیرد به اتفاق خانواده‌اش کارخانه جدیدی در ترکیه راه‌اندازی کنند. آنها جایی را برای تاسیس کارخانه خود انتخاب می‌کنند، اما در روند خرید دچار مشکل می شوند.چناره ملک‌زاده خواننده مشهور اهل جمهوری آذربایجان و بازیگر نقش (آدا) در این فیلم سینمایی نیز تصریح کرد: در فیلم (های ولتاژ) به عنوان محصول مشترک ایران و جمهوری آذربایجان بازی کردم. پیشنهاد جدید را الهام قاسم‌اف کارگردان هموطنم داد و با کمال میل پذیرفتم. این دومین فیلمی است که با بازیگران ایرانی همکاری دارم. نقش من در این فیلم به شخصیتم بسیار نزدیک است و ترانه می‌خوانم. 

 

مجله مرمر Marmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه

سایت مجله مرمر ترکیه

فیسبوک مجله مرمر ترکیه

پیج مجله مرمر ترکیه

اینستاگرام مجله مرمر ترکیه

 

بازیگران فیلم ترانه‌ای عاشقانه برایم بخوان

محصول مشترک ترکیه

محصول مشترک سینمای ترکیه و ایران

هنرمندان ایران

هنرمندان ترکیه