ادبیات ترکیه

ادبیات ترکیه قدیم ترین و کهن ترین ادبیات بود 

دولت عثمانی تحت تأثیر ادبیات فارسی و عربی بود. در زمان عثمانی ادبیات به شکل ادبیات زبان ترک استانبولی به شکل قطعات شفاهی و متون نوشته شده است.  امروزه ادبیات ترکیه مثل زمان عثمانی نمی نویسند.

قبل از اسلام

در زمان قبل از اسلام به ادبیات توجه چندانی نمیشد. به صورت ادبیات شفاهی بیشتر بود. ادبیات شفاهی بیشتر مسایل دین مسیحی  مطرح میشد. ادبیات شفاهی بیشتر در زمان رم باستان بود.

پس از اسلام

پس از اسلام با آمادن دین جدید برخورد با ایرانیان و مسلمانان تغییراتی در ادبیات ترکیه ایجاد شد. نخستین کتاب ادبی ترکی  به نام قوتادغوبیلیگ بود که در قرن یازدهم میلادی به پایان رسیده‌است.

آثار ادبیات ترکی از پس از اسلام تا دورهٔ امپراتوری عثمانی و تیموریان:

قوتادغوبیلیگ به معنی دانش مقدس نوشتهٔ یوسف بلاساغونی مشهور به یوسف خاص حاجب بلاساغونی توانست یک مثنوی سیاست نامه۶۶۴۵ بیت را بنویسید.

دیوان لغات‌الترک: نویسنده محمود کاشغری هست و موضوع ان ترجمه ترکی به عربی ( ترکی- عربی) بوده است  این اثر در سال ۴۵۱ هجری تألیف و به خلیفه عباسی تقدیم شده‌است و حاوی ۷۵۰۰ تکواژ است.

 سده هجده

در قرن ۱۸ میلادی تحولی در ادب ترک پدید می‌آید.  جنگ هایی که با روسیه کرده بود به پایان رسیده بود و عیش و عشرت رواج یافته بود.  شعر ضرب و شادی داشت.  مضمون شعرها بیشتر عاشقانه و شهید داشت.  جازم، ندیم، زیرکزاده، سامی و وهبی و نحیفی شاعران این قزن هستند.

سده نوزدهم

در این سده ادبیات فارسی پیروی نمی کنندو سبک ساده ای در شعر میبینیم اما افراد مشهور در این دهه نیستند. معروف ترین شاعران عبدالرحمن سامی پاشاشانیزاده می باشد.

قرن معاصر

در این سده بیشتر ادبیات غربی توجه شود. از ادبیات فارسی کمتر استفاده شد. در این قرن جایزه ادبیات نوبل اورهان پاموک در سال ۲۰۰۶ گرفت.

مهمترین آن‌ها عبارتند از:

ناظم حکمت

 تورگوت اویار

جمال ثریا

وفیق فکرت

یحیی کمال

اورحان ولی

احمد عارف

شکوفه نهال بودند

 مجله مرمر،برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه