استقبال وسیع ایرانیان از فستیوال خرید نوروزی در وان

شمار زیادی از ایرانیان برای گذراندن تعطیلات ۱۳ روزه نوروزی، خود را از مسیر زمینی و از گذرگاه مرزی کاپیکوی (رازی)

به شهر وان ترکیه رسانده اند، با شاخه های گل مورد استقبال مسئولان شهر وان قرار گرفتند. حجم زیاد این مسافران باعث شده است تا باجه های بررسی میهمانان نوروزی در سمت ورودی به خاک ترکیه از ۲ باجه به ۴ باجه افزایش یابد.

اعضای هیات مدیره اتاق صنایع و بازرگانی شهر وان و همچنین نمایندگان آژانس‌های مسافرتی و هتلداران در این گذرگاه مرزی به استقبال مسافران نوروزی می روند و با در استقبال از گردشگران، ضمن تبریک نوروز با شیرینی و شکلات از مسافران پذیرایی می کنند.فستیوال خرید وان «Van Shopping Fest» که از ۱۵ مارس تا پنجم آوریل و همزمان با عید نوروز در این شهر برگزار می‌شود، با چراغانی خیابان های وان و آفیش‌های فارسی همراه است که رضایت اصناف را در پی داشته است.

فاتح چیفتچی، معاون وزیر گمرک و تجارت ترکیه در این رابطه گفت: “بدون توجه به ساعت کاری تا زمانی که مسافر در صف ورود به خاک ترکیه است، کار ادامه خواهد داشت. همه‌ گونه امکانات را در مرز به کار گرفتیم. کیفیت خدمات مرزی به طور منظم از سوی وزارت و مدیریت منطقه کنترل خواهد شد. در همین حال کار ساخت و ساز در مرز کاپیکوی (رازی) در حال انجام است و تا پایان ماه آگوست به پایان خواهد رسید”.

نجدت تقوا، رئیس اتاق صنایع و بازرگانی وان با اشاره به تاثیر مثبت فعالیت های تبلیغی در حوزه گردشگری، اظهار داشت: “در سال های اخیر اقبال مسافران ایرانی به وان بیشتر شده است. هر سال همزمان با نوروز فعالیت گسترده‌ای شروع می‌شود. امسال هم فعالیت ها شروع شده و شرایط خیلی پرهیجانی پیش آمده است. ایرانی‌ها دیگر بخشی از ما هستند، به ویژه بعد از زلرله وان و آسیب دیدن اقتصاد در منطقه، کمک‌های ایرانی‌ها را فراموش نمی‌کنیم”.

وی افزود: “باید برای آنها یک تعطیلات خوش و راحت را تامین کنیم. امسال سومین سالی است که فستیوال خرید را برگزار می‌کنیم. شهر را چراغانی کردیم. اجراهای خیابانی خواهیم داشت. هر کاری که از دستمان بر بیاید خواهیم کرد تا ایرانی‌ها تعطیلات خوبی را در وان بگذرانند”. یاووز کارامان، معاون رئیس هیات مدیره اتاق صنایع و بازرگانی وان نیز با خاطرنشان کردن ورود ۱۰۲ هزار ایرانی در سال گذشته به شهر وان، پیش‌بینی کرد امسال عده بیشتری از ایرانیان از این شهر بازدید کنند.

سینان باغلی، مدیر امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری وان نیز در این خصوص تاکید کرد: “از مسافران در مرز استقبال می‌کنیم. برای این که مسافران تعطیلات خوبی در شهر داشته باشند، امکانات وان را به آنها معرفی می‌کنیم. برای مسافران ایرانی‌ خط تلفنی ویژه‌ای تاسیس کردیم که می‌توانند با استفاده از این شماره شکایات خود را به ما برسانند”. وی افزود: هیچ گونه مشکلی در تامین امنیت و حمل و نقل مرزی نخواهیم داشت.

جعفر تاکیز، یکی از اصناف وان با اعلام این که از مدت ها پیش برای ورود گردشگران ایرانی در تعطیلات نوروزی آماده بوده اند، گفت: برای این که ایرانی ها مدت بیشتری در شهر بمانند تا ۵۰ درصد تخفیف را برای اجناس خود در نظر گرفتیم. وی افزود: ایرانی‎ها برای اصناف وان مانند «آب حیات» هستند. رشاد یشیل آغاج، مدیر یکی از هتل های شهر وان هم در رابطه با این روزهای نوروزی و ورود مسافران گفت: “تمامی هتل ها در شهر پر شده است. پیش‌بینی می‌کنیم که این ازدحام تا ۱۵ روز باقی بماند”.

سودا هویدان، یکی از گردشگران ایرانی که برای بازدید از وان به ترکیه آمده گفت: “ایرانی‌ها وان و فرهنگش را خیلی دوست دارند. از این که این جا هستیم خیلی خوشحالیم. بیشتر برای خرید اینجا آمده‎ایم.” گیسو فرشونه نیز که همراه خانواده‌اش به وان آمده است، اظهار کرد: “بیشتر برای خرید به ترکیه می آییم. همه احتیاج خود را ازلحاظ پوشاک از ترکیه تامین می‌کنیم. ترکیه را خیلی دوست داریم”.

سمیه حقانی که برای اولین بار به ترکیه آمده نیز گفت برای گذرانیدن تعطیلات عید نوروز به شهر وان آمده ایم و تا آخر تعطیلات در این شهر خواهیم بود. مهدی صادق‌پور، مسافر دیگری از ایران نیز گفت: “به هشدارهای مقامات ایرانی برای نیامدن به ترکیه توجه نکردیم. این جا خیلی راحت هستیم و از آمدنمان هم خیلی راضی هستیم”.گفتنی است انجمن صنفی هتلداران ترکیه (TÜROB) طی گزارشی با اشاره به روند پس از برگزاری نمایشگاه بین المللی توریسم در ایران و فرارسیدن ایام نوروز و میزان تقاضای شهروندان این کشور اعلام کرد که تحقق هدف دو میلیون گردشگر ایرانی در ترکیه زیاد دور به نظر نمی رسد.

شایان ذکر است علی رغم وجود مشکلات در پروازهای چارتری بین دو کشور در طول سال گذشته، ترکیه میزبان یک میلیون و ۶۶۵ توریست ایرانی بوده است و پیش بینی می شود امسال این رقم به ۲ میلیون نفر برسد.

مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی ترکیه به زبان فارسی