اشنایی با هواپیمایی ترکیه

حقیقت جالب در مورد هواپیمایی ترکیه به شرح زیر است :

در سال ۲۰۱۵ سازمان هواپیمایی  ترکیه اعلام کرد : هواپیما ترکیه ۲۸۰ تا سفرهای خارجی  و  ۱۱۸ تا پرواز داخلی داشته است. ترکیه تقریباً‌ به تمامی کشورهای جهان پرواز دارد. این شرکت بیان کرده که قصد دارد مسیرهای جدیدی از آفریقا شروع کند و پرواز مستقیم از استانبول به استرالیا را هم راه اندازی کند.

تاریخچه شرکت های هواپیمایی ترکیه

در سال ۱۹۸۰ شرکت های هواپیمایی مشکلات زیادی داشتند. بزرگترین مشکلات شرکت های هواپیمایی ترکیه تاخیرات پروازی و خدمات پایین فرودگاه ها و هواپیماهای ترکی بود. ولی بعد از مدتی به دلیل تغییر مدیریت و تغییر سیاست ها و استراتژی ها، کیفیت خدمات شرکت های هواپیمایی ترکیه بهبود پیدا کنند. اما سال ۲۰۱۵ تا امسال  تصویر منفی نسبت به سال گذشته از بین رفت. شرکت هواپیمایی ترکیه طی چند سال جایزه را تصاحب می کرد.

طولانی ترین پرواز

در سال ۲۰۱۶ سیدنی استرالیا می باشد.

ترکیش ایرلاین

ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines) شرکت هواپیمایی ملی کشور ترکیه است. امروزه یکی از بهترین خطوط هواپیمایی دنیا به شمار می رود. کیفیت بالای خدمات و به ویژه کیفیت مطبوع غذاهای ترکیش ایرلاینز زبانزد خاص و عام است. شرکت ترکیش ایرلاینز  در سال ۱۹۳۳ به دستور آتاترک و در راستای برنامه مدرن سازی ترکیه ساخته شد.  در سال ۲۰۱۵ به عنوان بهترین شرکت هواپیمایی اروپا و چهارمین ایرلاین برتر دنیا شناخته شد. ترکیش ایرلاینز روزانه به ۳۰۰ مقصد در سرتاسر دنیا و در قاره ها اروپا، آسیا، آفریقا و ایالات متحده و از جمله کشور ایران پرواز مستقیم دارد. در سال های اخیر همکاری های خوبی بین شرکت هواپیمایی ترکیه و ایران صورت گرفته تا امکان استفاده ایرانیان از این خط هواپیمایی را تسهیل کند. به طور مثال در تفاهم نامه ای که اوایل سال جاری صورت گرفت از این پس شهروندان ایرانی می توانند با استفاده از کارت شتاب بلیط هواپیمای ترکیش ایرلاینز را به مقاصد بین المللی خریداری کنند. دو بازیکن فوتبال لیونل مسی و کوبه برایانت برای این شرکت تبلیغ کردند این کلیپ تاحالا ۱۴۳ میلیون بازدید کننده داشته است. و از آن به عنوان «تبلیغ قرن» یاد می کنند.

آنادولوجت

شرکت هواپیمایی آنادولوجت (AnadoluJet) یکی از ایرلاین های کشور ترکیه است. زیر مجموعه ترکیش ایرلاین محسوب می شود. آنادولوجت عمدتا پروازهای داخلی ترکیه را به نمایندگی از هواپیمایی ترکیش ایرلاین انجام می دهد. بیشتر سفرهای آنکارا و کوشی آداسی با آنادولوجت انجام میشود. بیشترین فرودگاه بین المللی آنکارا هواپیما میشیند. در ۲۰۰۸ زیرمجموعه ای ارزان قیمت هواپیمایی ترکیش ایرلاین تاسیس شد. در حال حاضر این ایرلاین به ۳۷ مقصد پرواز مستقیم دارد.

مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

اطلس گلوبال( اطلس جت)

اطلس گلوبال در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد در حال حاضر به ۵۸ مقصد جهان پروازهای مستقیم دارد. نام پیشین این شرکت، اطلس جت بود که از ۱ فوریه ۲۰۱۵ به اطلس گلوبال تغییر یافت. دفتر مرکزی شرکت اطلس جت در شهر استانبول، ترکیه قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی آتاترک، قطب این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آید. ناوگان هوایی  اطلس جت دارای ۲۷ فروند هواپیمای جت مسافربری از نوع ایرباس ۳۱۹٬۳۲۰ و۳۸۱ است. اطلس گلوبال( اطلس جت) با شرکت هواپیمایی فرانسه به نام  ایر فرانس قرار دارد امضا کرد که  از این طریق  از شهر پاریس به نقاط پروازی از قبیل نیس، مارسی، لیون، کازابلانکا، رباط، تونس و … پرواز می کنند.

هواپیمایی قبرس شمالی

هواپیمایی قبرس شمالی به ترکی: Kuzey Kıbrıs Hava Yolları  یکی از دو خطوط فعال هواپیمایی در قبرس که در کشور جمهوری ترک قبرس شمالی قرار گرفته‌است. این شرکت با حمایت هواپیمایی ترکیه به نام یوال‌اس ایرلاینز کارگو  در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی و پس از ورشکستگی هواپیمایی قبرس ترک تأسیس شد. این شرکت به ترکیه، بریتانیا همچنین چندین مقاصد دیگر در غرب و شمال اروپا برنامه‌ریزی شده‌است.

یوال‌اس ایرلاینز کارگو

یوال‌اس ایرلاینز کارگو  به انگلیسی: ULS Airlines Cargo  یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا GO است که در تاریخ ۲۰۰۴ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی یوال‌اس ایرلاینز کارگو در استانبول، ترکیه واقع شده‌است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین‌المللی آتاترک قرار دارد و به ۱۰ مقصد، پرواز مستقیم انجام می‌دهد. گفته مسئولین این شرکت هواپیمایی ۶۰٪  سهام به بخش خصوصی و عام تعلق دارد و  ۱۰٪ باقی مانده  به شرکت هواپیمایی قبرس شمالی واگذار شده‌است.

شرکت هوایی فری‌برد

شرکت هوایی فری‌برد یک شرکت هواپیمایی خصوصی است. که مرکز فعالیت آن در استانبول است. این شرکت هوایی که فرودگاه اصلی فعالیت آن فرودگاه بین‌المللی آتاترک استانبول است و فرودگاه آنتالیا و دالامان موغلا را نیز به عنوان هاب در نظر گرفته است به بسیاری از شهرهای اروپایی به صورت مستقیم پرواز می‌کند.

شرکت هواپیمایی کرندون ترکیه

شرکت هواپیمایی کرندون ترکیه در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد و یکی از خطوط هوایی کشور ترکیه می باشد و  بیش از ۱۵۰ پرواز انجام داد. پروازهای فصلی برای کشورهای اروپایی انجام میدهد.

ان‌جی ایرلاینز

ان‌جی ایرلاینز به انگلیسی: MNG Airlines یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا MB است که در تاریخ ۱ فوریه ۱۹۹۶ میلادی تأسیس شد. دفتر مرکزی ام‌ان‌جی ایرلاینز در استانبول، ترکیه واقع شده‌است  و  قطب  این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین‌المللی آتاترک قرار دارد و به ۱۳ مقصد، پرواز مستقیم انجام می‌دهد.

اُنور ایر

اُنور ایر به ترکی استانبولی: Onur Air یکی از شرکتهای هوایی خصوصی ترکیه است. که بیشترین پروازها یی کشورهای اروپایی انجام میدهد. این پروازها منظم انجام میگیرد و در تمام کشورهای ترکیه شعبه دارد.

ایزایر

ایزایر به انگلیسی: IZair  یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا ۴I است که در تاریخ ۲۰۰۵ میلادی تأسیس شده است.

بوراجت

یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا YB است که در تاریخ ۲۰۰۸ میلادی تأسیس شده و در تاریخ ۷ مه ۲۰۱۰ فعالیتش را آغاز کرده‌است. بنابر گزارش اداره کل روابط عمومی فرودگاه اراک  و  اردبیل  و رشت به صورت هفتگی انجام میدهد.

هواپیمایی پگاسوس

 هواپیمایی پگاسوس به انگلیسی Pegasus Airlines شرکت هواپیمایی ارزان ‌قیمت ترکیه‌ای است که دفتر مرکزی آن در پندیک، استانبول قرار دارد. شرکت هواپیمایی پگاسوس در سال ۱۹۸۹با شرکت سنگاپوری سیلک‌ایر مشارکت کرد و با شرکت ایرلندی  ایر لینگاس همکاری خود اغاز کرد. با این مشارکت و این همکاری کشورهای مختلف توانست اولین پرواز خود  در کشور عراق به طور آزمایشی انجام دهد. الان کشورهای مثل عراق کویت بحرین به صورت ماهانه انجام میدهد. این اتفاق تاثیر بسیار مهمی صنعت گردشگری ترکیه و بازار خدمات هواپیماهای ترکیه  انداخت.

مجله مرمر،برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه