افزایش گردشگران از شهر میدیات در ماردین 

استقبال گردشگران داخلی و خارجی از شهر میدیات midyat استان ماردین mardin ترکیه

که با تاریخ و فرهنگ بی نظیرش همانند یک شهر موزه است روز به روز در حال افزایش است.

میدیات midyat که در تاریخ و در زبان سریانی به نام (ماتی آته) به معنی شهر غار شناخته شده سرزمین زبان‌ها و دین‌های مختلف است.این شهر تاریخی با داشتن خانه های سنگی، کاروان سراها، مساجد، کلیساها و صومعه هایی با قدمت هزاران سال مورد توجه گردشگران بسیاری است. 

این شهر با آثار تاریخی مانند: مسجد جواد پاشا، مسجد عبدالرحمن، مسجد اولو، صومعه دیرالامور، صومعه مور گابریل، کلیسای مور اسمونی، کلیسای مور بارساومو، کلیسای مور آکسانویا، کلیسای مور سابریل، کلیسای مریم آنا، کلیسای مور آبراهام، کلیساهای پروتستان، موزه غار و مهمان خانه دولتی گردشگران را به یک سفر تاریخی می برد.

شهر تاریخی میدیات مرکز ادیان و مذاهب مختلف از جمله: اسلام، مسیحیت، ایزدی و همچنین مرکز زبانهای ترکی، کردی، عربی و سریانی بوده است. بنابراین سالانه از گردشگران داخلی و خارجی بسیاری میزبانی می کند. تعداد گردشگران این شهر در سال گذشته ۶۰۰ هزار بود. این رقم در هشت ماه نخست امسال به ۱ میلیون نفر رسیده است.

فرماندار شهر میدیات اظهار داشت: از زمان‌های بسیار دور تاکنون مردم با فرهنگها و باورهای مختلف در کنار همدیگر به خوبی و خوشی در این شهر زندگی می کنند. کسانی که می خواهند نزدیکی ادیان و فرهنگ‌های مختلف را ببیند به این شهر بیایند. میدیات در این خصوص نمونه و الگوی بسیار خوبی است.

مدیر فرهنگ و گردشگری استان ماردین گفت که مساجد، کلیساها، صومعه ها و عمارت های تاریخی میدیات توجه و علاقه گردشگران را به خود جذب می کند.

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

استان ماردین mardin ترکیه

میدیات midyat

گردشگران داخلی و خارجی

صومعه دیرالامور