امسال مرگبار ترین سال برای پناهجویان بوده است

کمیساریای پناهندگان سازمان ملل با ذکر این که در سال جاری میلادی از هر ۴۲ پناهجوی راهی اروپا یک پناهجو جان خود را در آب های مدیترانه از دست داده است، سال ۲۰۱۶ را مرگبار ترین سال برای پناهجویان جهان اعلام کرد.

به گزارش تحلیل ایران ویلیام اسپیندلر سخنگوی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت که با بسته شدن مسیر معروف به گذرگاه بالکان و به اجرا درآمدن توافق میان اتحادیه اروپا و ترکیه، تعداد پناهجویانی که از طریق مدیترانه وارد یونان می شوند بطور محسوسی کاهش پیدا کرد و از ۶۷ هزار پناهجو در ژانویه امسال به ۳ هزار و ۴۳۷ پناهجو در ماه اوت رسیده است.

وی اظهار کرد که همزمان با بسته شدن این مسیر، گذرگاه شمال آفریقا به ایتالیا همچنان مورد استفاده قایق های حامل مهاجران و پناهجویان قرار می گیرد و عبور پناهجویان از گذرگاه اخیر شدت و افزایش بیشتری پیدا کرده است.

اسپیندلر یاد آورشد که بر اساس آمار بدست آمده خطر مرگ پناهجویان هنگام سفر از سواحل لیبی به ایتالیا ۱۰ برابر بیشتر از چنین احتمالی در مسیر بالکان بوده است.

به گفته این مقام شمار پناهجویانی که در سال جاری وارد ایتالیا شده اند نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نکرده و در حالی که در سال گذشته ۱۱۶ هزار پناهجو وارد بندرگاه های این کشور شده بودند، شمار پناهجویان تا پایان ماه اوت امسال به ۱۱۵ هزار تن رسیده است.

سخنگوی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در ادامه افزود:

آنچه در این میان تغییرفاحشی کرده تعداد تلفات پناهجویان است که سال ۲۰۱۶ را به مرگبار ترین سال برای پناهجویان ومهاجران راهی اروپا تبدیل کرده است.

وی اضافه کرد: درحالی که در سال ۲۰۱۵ طبق آمار های موجود از هر ۵۲ پناهجو در این مسیر ها یک پناهجو قربانی حوادث مختلف شده بود در سال جاری از هر ۴۲ پناهجو یک تن جان خود را به اشکال مختلف از دست داده است.

بنا به برآوردهای کمیساریای سازمان ملل تا پایان ماه اوت امسال در مجموع چهار هزار و ۱۷۶ پناهجو یعنی در هر روز ۱۱ زن ، مرد وکودک هنگام عبور از آب های مدیترانه جان خود را ازدست داه اند .