با معمار کاخهای عثمانی آشنا شویم

اگر هنر معمار سینان نبود شاید عثمانی امروزه این همه هنر برای عرضه نداشت.

معمار این بناهای سربه فلک کشیده و عجیب در عثمانی کسی جز اسطوره هنر و خلاقیت معمار سینان نبود. معمار سینان که لغب اسطوره معماری را در سطح جهان به خود اختصاص داده است در سال ۱۴۹۰ در روستای آغیرناس کایسری دیده به جهان گشود. اولین اثر ایشان ساخت پلی طی ۱۳ روز بر رودخانه پراووت مولدوای  بود که توجه سلطان سلیمان را به خود جلب کرد و عنوان سرمعمار را به وی اعطا نمود.

 

این هنرمند بزرگ پس از گذشت چهارصد و سی سال از درگذشتش اجلاس هایی پیاپی در خصوص بررسی آثارش انجام میگردد. طی سالها بررسی آثار مختلف و منحصر به فرد وی از لحاظ مهندسی، طراحی مورد کنکاش و تحسین علاقمندان، دانش‌پژوهان و کارشناسان این عرصه قرار گرفته است.

سنان، معمار بزرگ ترکیه واسطوره هنر معماری در سطح جهان پس از گذشت چهارصد و سی سال، کارشناسان به تحسین آثار منحصر به فرد معمار ترک ادامه میدهند. معمار سینان در دوره سلطان سلیم به استانبول آمد، در دوره سلطان سلیمان قانونی عضو ارتش ینی چری شد و در ۹ آوریل ۱۵۸۸ در سن ۹۸ سالگی  از دنیا رفت. ارامگاه او امروز در مجموعه سلیمانیه که از بالا به صورت قطب نماست به عنوان شاهکار شناخته می شود.

 

معرفی آثار معمار سینان:

او دارای ۳۶۵ اثر؛ شامل ۹۲ نمازخانه، ۵۲ مسجد، ۵۵ مدرسه، ۷ دارالقرآن، ۲۰ مقبره، ۱۷ امارت، ۳ بیمارستان، ۶ آبراه، ۱۰ پل، ۲۰ کاروانسرا، ۳۶ کاخ، ۸ انبار و ۴۸ حمام است.

مسجد خسرویه حلب مسجد شاهزاده استانبول مسجد سلیمانیه، مشهور “شاه اثر” و “شاهکار”، لقب “والا” را دریافت کرد.
مجتمع عتیق والده سلطان در اسکودار،
قصر ابراهیم پاشا در میدان سلطان محمد (موزه هنرهای اسلامی)،
آرامگاهی در بشیکتاش که برای نخستین ناخدای دریا بارباروس خیرالدین پاشا ساخته شده.

مناره های ایاصوفیا.

مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

معمار سینان

حکومت عثمانی

سلطان سلیمان

مسجد خسرویه

آرامگاهی در بشیکتاش برای نخستین ناخدای دریا بارباروس خیرالدین پاشا.

مناره های ایاصوفیا.