برترین دانشگاه های ترکیه

لیست ۱۰ دانشگاه برتر در ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه در فهرست بهترین دانشگاه‌ های جهان قرار دارند و این امر باعث شده از سال ۲۰۰۶ تعداد دانشجویان خارجی که کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند دو برابر شود . در سال تحصیلی ۲۰۱۵- ۲۰۱۶ حدود ۴۸۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور به تحصیل مشغول بوده ‌اند. علت این امر را می ‌توان در ارائه‌ ی خدمات تحصیلی نسبتا ارزان و سطح کیفیت بالا و نیز پرداخت کمک هزینه‌ های تحصیلی ، مسکن ، بیمه‌ ی درمانی و هزینه‌ های سفر در برخی موارد دانست .
دولت ترکیه قصد دارد تعداد دانشجویان خارجی در کشور را نیز تا سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال افزایش دهد. به این ترتیب شانس تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی رو به افزایش است.
ما در این مطلب فهرستی از بهترین دانشگاه های ترکیه را برای دوستانی که قصد ادامه ی تحصیل در ترکیه را دارند تهیه کنیم تا بتوانند آنها را مورد بررسی بیشتر قرار دهند و بهترین انتخاب را داشته باشند.

 

دانشگاه های ترکیه

نزدیک به ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن‌ها توسط دولت اداره می‌شوند. دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه به توافقنامه‌ ی بولونیا پایبند هستند و از این رو برنامه‌های تحصیلی آن‌ها با سایر دانشگاه ها در اروپا یکسان است. اکثر دانشگاه ‌های ترکیه در برنامه اراسموس نیز عضویت دارند که از تبادل بین‌المللی دانشجو حمایت می‌کند. اکثر ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه در دو شهر آنکارا یا استانبول قرار دارند که بزرگ‌ترین شهرهای کشور نیز هستند.

 

دانشگاه بوغازایچی Boğaziçi University , استانبول

دانشگاه بوغازایچی (Bogazici University) در سال ۱۸۶۳ و به نام کالج رابرت به‌ عنوان اولین دانشگاه آمریکایی در خارج از ایالات متحده و در بخش اروپایی ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه در استانبول ترکیه قرار دارد و در میان دانشگاه‌ های ترکیه از سابقه‌ ای طولانی و با سابقه برخوردار است. دانشگاه بوغازایچی Bogazici در لیست کشورهای نوظهور اروپا و آسیای مرکزی (EECA) از سایر دانشگاه ‌های ترکیه بالاتر است و یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه به حساب می‌آید. زبان آموزشی بوغازایچی انگلیسی بوده و از پیوندی قوی با نظام آموزشی آمریکا برخوردار است.

این دانشگاه از دانشکده‌‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی و مهندسی تشکیل شده است و رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی، هنر و علوم مهندسی در آن با استقبال فراوانی روبرو شده است.

وب سایت دانشگاه بوغازایچی

آدرس و تلفن دانشگاه بوغازایچی :

Boğaziçi University 34342 Bebek/Istanbul Turkey
۰۰۹۰۲۱۲۳۵۹۵۴۰۰

 

 

دانشگاه بیلکنت Bilkent University , آنکارا

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد و نامش در زبان ترکی به معنی، «شهر یادگیری و علم» است. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه‌ی غیرانتفاعی خصوصی ترکیه بوده و گسترده‌ ترین کتابخانه‌ ی دانشگاهی کشور را دارد.

دانشگاه بیلکنت ترکیه اولین دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است و در سال ۱۹۸۴ ساخته شد. این دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارد و بر اساس رتبه‌ بندی موسسه‌‌ی تایمز در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱، رتبه‌ی ۲۰۴ جهان را از آن خود کرده است. دانشگاه بیلکنت بر اساس رتبه‌بندی QR در سال ۲۰۱۷، در رتبه‌ی ۴۳۰-۴۲۱ قرار گرفته است.

زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و از ۹ دانشکده، شامل دانشکده‌‌ی هنرهای زیبا، مدیریت، اقتصاد، موسیقی، آموزش، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق بوده و دارای رشته‌هایی مانند حسابداری، مدیریت، روانشناسی، روابط بین‌الملل، حقوق، موسیقی و فیزیک است.

تحصیل در این دانشگاه چیزی در حدود ۱۴ هزار دلار هزینه دارد و در دو قسط از دانشجویان دریافت می‌شود.

وب سایت دانشگاه بیلکنت

آدرس و تلفن دانشگاه بیلکنت :

۰۶۸۰۰ Bilkent, Ankara/Bilkent University/TURKEY

۹۰۳۱۲۲۹۰۴۰۰۰

 

دانشگاه سابانجی Sabancı University ، استانبول

دانشگاه سابانجی (Sabancı University) در استانبول قرار دارد و از جوان‌ ترین دانشگاه ‌های ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه در پاییز سال ۱۹۹۹ شروع به کار کرد و در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ دانشجو دارد. حدود ۴۲% از دانشجویان سابانجی بورس تحصیلی دریافت می‌کنند.

دانشگاه سابانجی در رتبه‌بندی جهانی QR سال ۲۰۱۷، یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه بوده و در رتبه‌‌ی ۴۷۰-۴۶۱ قرار گرفته است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و کیفیت بسیار بالایی دارد. سابانجی از سه دانشکده و یک مدرسه تشکیل شده است. دانشکده‌‌ی هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌‌ی مدیریت و مدرسه‌‌ی زبان، از جمله‌ دانشکده‌های این دانشگاه برتر ترکیه هستند.

آدرس سایت دانشگاه سابانجی

آدرس و تلفن دانشگاه سابانجی:

Orta Mahalle, 34956 Tuzla, İstanbul, Turkey

۹۰۲۱۶۴۸۳۹۰۰۵

 

دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه Middle East Technical University , آنکارا

دانشگاه خاورمیانه، به عنوان یک دانشگاه و مرکز تحقیق در آنکارا پایتخت ترکیه با حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو قرار دارد. بسیاری از دانشجویان این دانشگاه بطور مبادله‌ای و برای مدت یک ترم یا یک سال در آن حضور دارند. به‌دلیل بالا بودن تقاضای ثبت‌ نام هرساله تنها ۱٫۵% از حدود ۱٫۵ میلیون درخواست پذیرفته می‌شود. در این دانشگاه نیز زبان آموزش انگلیسی است.

دانشگاه خاورمیانه یک دانشگاه دولتی است و بهترین‌ های تحقیقات در زمینه‌ی علوم و مهندسی در آن فعالیت دارند. این دانشگاه دارای ۵ دانشکده است که ۴۰ رشته‌ ی کارشناسی اراته می‌کنند و ۵ مرکز تحصیلات تکمیلی دارد که ۹۷ رشته‌ ی کارشناسی ارشد و ۶۲ رشته‌ ی برای ادامه‌ ی تحصیل در مقطع دکترا دارند. تنها رشته هایی که در این دانشگاه به زبان ترکی استانبولی تدریس می‌شوند رشته‌ی زبان ترکی استانبولی و تاریخ انقلاب ترکیه هستند.

آدرس سایت دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه

آدرس و تلفن دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه:

Üniversiteler Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı No:1, 06800 Çankaya/Ankara

 

 

دانشگاه کوچ Koc University , استانبول

دانشگاه کوچ Koc University در سال ۱۹۹۳ و در شهر استانبول تاسیس شد و به نام موسس خود وهبی کوچ نامگذاری شده است. کوچ ۲۲ برنامه در دوره کارشناسی، ۳۲ برنامه در دوره ارشد و ۱۸ برنامه برای در دوره دکترا ارائه می‌دهد. در حال حاضر حدود ۵۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. زبان تدریس آن به انگلیسی است و فقط ۴ درصد دروس به زبان ترکی تدریس می‌شود.

رشته‌های اقتصاد، مدیریت، پرستاری و حقوق از جمله رشته‌های این دانشگاه هستند. مزیت دانشگاه کوچ نسبت به سایر دانشگاه های ترکیه ، آن است که به دانشجویان بورسیه می‌دهد و تقریبا ۱۴ درصد از دانشجویان آن از بورسیه استفاده می‌کنند. دانشگاه کوچ از دانشکده‌های علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی و مدرسه‌ی عالی بهداشت تشکیل شده است و در این میان مدرسه‌ی عالی بهداشت بورسیه‌ی ویژه‌ای به دانشجویان می‌دهد. دانشجویان به ازای استفاده از این بورسیه باید در بیمارستان آمریکا خدمت کنند. کوچ در رتبه‌بندی QR سال ۲۰۱۷، جایگاه ۴۴۰-۴۳۱را از آن خود کرد.

آدرس وب سایت دانشگاه کوچ

آدرس و تلفن دانشگاه کوچ :

Koç Üniversitesi, Rumelifeneri Yolu 34450 Sarıyer İstanbul Türkiye

۹۰۲۱۲۳۳۸۱۰۰۰

 

 

دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University , آنکارا

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) در شهر آنکارا قرار دارد و دانشکده‌ی علوم پزشکی آن بسیار معروف بوده و در میان دانشگاه های ترکیه ، برترین دانشگاه پزشکی است. این دانشگاه ۵ مرکز آموزشی دارد. قسمتی از این دانشگاه در منطقه‌ی بِی‌تپه (Beytepe) قرار دارد و با داشتن دانشکده‌‌ی اقتصاد، بازرگانی، علوم آموزشی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم فضای بزرگی را به خود اختصاص داده است. حاجت تپه در رتبه‌‌ی ۸۰۰-۷۵۱ جهان قرار گرفته است.

آدرس وب سایت دانشگاه حاجت تپه

آدرس و تلفن دانشگاه حاجت تپه :

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü Sıhhiye / ANKARA

۹۰۳۱۲۳۰۵۵۰۰۰
۹۰۳۱۲۳۰۵۵۰۵۰

 

 

دانشگاه آنکارا , Ankara Üniversitesi

دانشگاه آنکارا Ankara Üniversitesi یکی دیگر از ۱۰ دانشگاه برتر در میان دانشگاه های ترکیه است که در سال ۱۹۲۵ ساخته شد. این دانشگاه با رشته‌ی حقوق آغاز به کار کرد و اکنون ۱۵ دانشکده و ۳۱ موسسه‌ ی تحقیقاتی دارد. دانشکده‌های دانشگاه آنکارا در محله‌های مختلفی قرار دارند و تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی انجام می‌شود. کتابخانه‌ ی این دانشگاه بسیار بزرگ است و میلیون‌ها کتاب را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه آنکارا رتبه‌بندی جهانی جایگاه ۱۰۰۰-۸۰۱ را دارد.

آدرس وب سایت دانشگاه آنکارا

آدرس و تلفن دانشگاه آنکارا :

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Dögol Caddesi 06100 Beşevler / Ankara / Türkiye

۰۳۱۲۲۱۲۶۰۴۰

 

 

دانشگاه قاضی Gazi Üniversitesi , آنکارا

دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi) هم در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر در دانشگاه های ترکیه قرار دارد. این دانشگاه ابتدا در سال ۱۹۲۶ توسط آتاتورک در قالب موسسه‌ تربیت معلم قاضی ساخته شد. این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده و ۹ مدرسه‌ عالی و ۲۶ مدرسه تحقیقات عالی است. در سال ۱۹۸۲، آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک دانشگاه معتبر با نام قاضی شدند. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷، در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد.

آدرس وب سایت دانشگاه قاضی

آدرس و تلفن دانشگاه قاضی :

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ۰۶۵۰۰

Teknikokullar / Ankara

۹۰۳۱۲۲۰۲۲۰۰۰

 

 

دانشگاه استانبول Istanbul Üniversitesi

دانشگاه استانبول Istanbul Üniversitesi در میان دانشگاه های ترکیه ، یک دانشگاه دولتی است و در ردیف ۱۰ دانشگاه برتر قرار دارد. از نظر رتبه‌بندی جهانی، مانند دو دانشگاه قبلی، در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ است و از ۱۷ دانشکده و پنج پردیس تشکیل شده است. این دانشگاه هر سال بیش از ۶۰ هزار دانشجوی کارشناسی و ۸۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند.

آدرس وب سایت دانشگاه استانبول

آدرس و تلفن دانشگاه استانبول :

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü
۳۴۴۵۲ Beyazıt/Fatih/İstanbul

۹۰۲۱۲۴۴۰۰۰۰۰

 

 

دانشگاه آتاتورک Atatürk Üniversitesi , ارزروم

دانشگاه آتاتورک Atatürk Üniversitesi در شهر ارزروم قرار دارد و دارای ۱۵ دانشکده، ۲ بیمارستان تحقیقاتی، ۱۷ مدرسه‌ ی عالی و ۶ انستیتو است. زبان آموزشی در این دانشگاه ترکی است و در میان بزرگ‌ ترین دانشگاه های ترکیه قرار دارد. رشته های سینما و تلوزیون و رادیو، مامایی، دندانپزشکی، جفرافیا، فلسفه، فیزیک، پزشکی، باستان شناسی، تاریخ، پرستاری، داروسازی، زبان و ادبیات انگلیسی و فرانسوی، مدیریت، زیست‌شناسی و… در دانشکده‌ها و مراکز مختلف این دانشگاه به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

آدرس وب سایت دانشگاه آتاتورک

آدرس و تلفن دانشگاه آتاتورک :

Atatürk Üniversitesi Kampüsü/۲۵۲۴۰/ Erzurum

 

 

دانشگاه آتیلیم Atilim University , آنکارا

دانشگاه آتیلیم (Atilim University) در سال ۱۹۹۷ در آنکارا تاسیس شد و زبان تدریس آن در بیشتر رشته‌ ها انگلیسی است. آتیلیم در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۶۰۱ جهانی رسید و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به حساب می آید. این دانشگاه امکانات رفاهی خوبی دارد و محوطه‌ی آن از دانشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها، سالن‌های کنفرانس، زمین‌های بستکبال و والیبال، زمین تنیس، استخر، کافه، رستوران و … تشکیل شده است.

آدرس وب سایت دانشگاه آتیلیم

آدرس و تلفن دانشگاه آتیلیم :

Kızılcaşar Mahallesi, İncek / Ankara

۹۰۳۱۲۵۸۶۸۰۸۰ – ۹۰۳۱۲۵۸۶۸۰۹۰

 

 

دانشگاه مرمره Marmara Üniversitesi , استانبول

دانشگاه معتبر دیگر در میان دانشگاه های ترکیه ، دانشگاه مرمره Marmara Üniversitesi است. دانشگاه مرمره که در شهر استانبول قرار دارد دومین دانشگاه بزرگ این کشور است و هدف این دانشگاه ارتقای کیفیت آموزش و رساندن آن به سطوح بین‌ المللی است. دانشگاه مرمره دارای ۱۳ دانشکده، ۹ مدرسه‌ ی فنی و حرفه‌ای، ۱۱ انستیتوی فوق‌ لیسانس و ۳۲ مرکز تحقیقاتی است. دانشگاه مرمره علاوه بر این‌ها ۲۰ دوره‌ی تخصصی مختلف در زمینه‌ی زبان‌های خارجی، آموزش کامپیوتر و تربیت معلم را همراه با گواهینامه‌ های مربوطه برگزار می‌کند. دانشگاه مرمره تنها دانشگاهی است که آموزش‌ های آن در چهار زبان ترکی استانبولی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی در تمام مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و تحصیلات تکمیلی برگزار می‌شود.

آدرس وب سایت دانشگاه مرمره

آدرس و تلفن دانشگاه مرمره :

Marmara Üniversitesi
Göztepe Yerleşkesi 34722
Kadıköy – İstanbul

۹۰۰۲۱۶۴۱۴۰۵۴۵

 

 

دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان Mimar Sinan Fine Arts University , استانبول

دانشگاه دولتی هنرهای زیبای معمار سینان (Mimar Sinan Fine Arts University) که در محله فندوقلی استانبول قرار گرفته محل آموزش هنرهای مدرن در استانبول است. اگر شما هم از جمله علاقه‌مندان ادامه‌ ی تحصیل در گرایش‌ های هنر مدرن هستید، این دانشگاه جای خود شماست. این موسسه اولین بار در ژانویه‌ی ۱۸۸۲ به عنوان مدرسه هنرهای زیبا تاسیس شد. بعدها دانشگاه معمار سینان به دانشگاه مهمی بدل شد. معمار سینان بهترین معمار استانبول است که امروز آثار زیبایی از معماری جذاب او در شهر به یادگار مانده است. این دانشگاه که در کنار تنگه‌ی بسفر قرار دارد بزرگ‌ ترین دانشگاه هنر کشور است و ۳ دانشکده‌ی مختلف دارد. در دانشکده‌ ی هنرهای زیبا می توانید در رشته هایی مثل عکاسی، دکوراسیون صحنه و لباس، طراحی مد، نقاشی و … درس بخوانید.

آدرس وب سایت دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان

آدرس و تلفن دانشگاه دولتی هنرهای زیبای معمار سینان :

 Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi, Meclis-i Mebusan Cd. No:24, 34427 Beyoğlu/İstanbul

۰۲۱۲۲۵۲۱۶۰۰

 

 

دانشگاه اژه Ege Üniversitesi , ازمیر

دانشگاه دولتی اژه (Ege University) در شهر ازمیر قرار دارد و در سال ۱۹۵۵ و با تاسیس دو دانشکده‌ی پزشکی و کشاورزی کارش را آغاز کرد. دانشگاه اژه چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه و از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی کشور است. در سال ۱۹۸۲ این دانشگاه با ۱۷ دانشکده، ۹ مدرسه و ۸ موسسه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های کشور به شمار می‌رفت اما در همان سال بخشی از این دانشگاه به یک دانشگاه جدید تبدیل شد.

آدرس وب سایت دانشگاه اژه

آدرس و تلفن دانشگاه اژه :

Ege Üniversitesi Rektörlüğü Gençlik Caddesi 35040 Bornova-İZMİR

۰۲۳۲۳۱۱۱۰۱۰

 

 

دانشگاه آک ‌دنیز Akdeniz Üniversites , آنتالیای

دانشگاه آک دنیز (Akdeniz University) در سال ۱۹۸۲ در آنتالیا تاسیس شده و ۹ دانشکده و ۹ مدرسه‌ ی عالی دارد. این دانشگاه بیش از ۱۰ هزار دانشجو دارد و زبان آموزش آن ترکی است.

دانشگاه آک دنیز آنتالیا (Akdeniz University) در سال ۱۹۸۲ در شهر آنتالیا ترکیه تاسیس شده است و بسیاری از رشته های دانشگاهی در دانشگاه آک دنیز آنتالیا تدریس می شوند . در سال ۱۹۹۲ میلادی واحدهایی از دانشگاه آک دنیز ترکیه که در اسپارتا واقع شده بود به دانشگاه سلیمان دمیرل منتقل شدند و در سال ۲۰۰۶ نیز واحدهایی از دانشگاه آک دنیز آنتالیا که در شهر بوردور واقع شده بودند به دانشگاه ارسوی محمت عاکف منتقل شدند . از زمان تاسیس دانشگاه آک دنیز تا به امروز، دانشگاه آک دنیز آنتالیا نقش مهمی در توسعه فعالیت های مختلف از جمله در زمینه های آموزش، پژوهش و خدمت به جامعه ارائه کرده و همچنین موفقیت های بسیاری در زمینه های بهداشت، علوم، توسعه اجتماعی، آموزش و پرورش و هنر در هر دو سطح ملی و بین المللی کسب کرده است . در حال حاضر دانشگاه آک دنیز ترکیه دارای ۴۱ واحد دانشگاهی از جمله ۱۹ دانشکده، ۷ موسسه، ۳ مدرسه، ۱ هنرستان و ۱۱ مدرسه فنی حرفه ای می باشد . زبان آموزش در دانشگاه آک دنیز ترکی می باشد .

آدرس وب سایت دانشگاه آک دنیز

آدرس و تلفن آک ‌دنیز :

Pınarbaşı Mahallesi, Akdeniz Ünv., 07070 Konyaaltı/Antalya

۲۰۱۵۶۵۰۴۳

 

 

مجله مرمر Marmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه.

فیسبوک مجله مرمر

پیج مجله مرمر 

اینستاگرام مجله مرمر