بزرگترین دریاچه نمک Tuz Golu در ترکیه

دریاچه توز  (Tuz Golu) به معنای دریاچه نمک، بزرگ‌ترین دریاچه در ترکیه پس از دریاچه وان می باشد

که در مرکز فلات آناتولی و در میان سه استان قونیه Konya، آکسارای Aksaray و آنکارا Ankara واقع شده است. یکی از بزرگ‌ترین و شورترین دریاچه های نمک در دنیا است، این دریاچه در فصل تابستان رنگ خارق العاده‌ای پیدا می‌کند که برای بسیاری از گردشگران جالب توجه است. این بخش از آناتولی، خشک و کم ‌باران است، شوره‌زار بخشی از کرانه‌های این دریاچه را پوشانده.
ترکیه Türkiye ، حدود ۶۵ دریاچه کوچک و بزرگ، با مساحت کلی نه هزار کیلومتر مربع دارد. بیشتر دریاچه های این کشور آب شیرین هستند و تنها تعداد کمی از آنها آب شور است. دریاچه‌ی توز (Tuz Golu) دریاچه‌ی راکد به قدری شور است که اگر کنار ساحل قدم بزنید و بعد کنار دریاچه بنشینید، پس از خشک شدن پاهایتان، به وضوح شوره‌های نمک را بر روی پای خود خواهید دید.
آب دریاچه‌ی توز توسط آب‌های سطحی و ۲ رود اصلی که به این دریاچه می‌ریزد، تامین می‌شود. از آنجایی که غلظت نمک این دریاچه بسیار بالا است، آب این دریاچه هیچ خروجی ندارد. در اکثر ماه‌های سال آب این دریاچه بسیار کم عمق است و به ندرت به ۱ متر می‌رسد. در طی ماه‌های گرم تابستان عمق آب به کمترین حد خود می‌رسد و به دلیل اینکه حجم زیادی از آب دریاچه بخار می‌شود، لایه‌ی ضخیمی از نمک بر روی ساحل تشکیل می‌شود که ضخامت آن به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. این نمک‌ها جمع‌آوری و تصفیه می‌شود و به عنوان نمک خوراکی در سرتاسر ترکیه به مصرف می‌رسد. 

این دریاچه زیستگاه جلبک‌های نمک دوست و همچنین گونه‌های متنوعی از پرندگان از جمله فلامینگو، غاز سینه سفید و نوعی شاهین کوچک به نام Lesser kestrel می باشد.

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

استان قونیه Konya

آکسارای Aksaray

آنکارا Ankara

مرکز فلات آناتولی