بنای باستانی ایاصوفیه کوچک

ایاصوفیه کوچک (Küçük Aya Sofya)

قبل از اینکه امپراطور یوستینیاتوس ایاصوفیه را بسازد، مجبور بود برای ساختار بیرونی ساختمان را امتحان کند، و بر آن شد تا قبل از هر چیز یک مدل مینیاتوری از ایاصوفیه بسازد. نام اصلی این مکان کلیسای سرجیوس و باکوس بود، اما به دلیل شباهت معماری ‌اش با ایاصوفیه، نام مستعارش ایاصوفیه کوچک شد. در دوره عثمانی این مکان از کلیسا به مسجد تبدیل شد و هنوز هم به عنوان مسجد به کار خود ادامه می دهد. 

 

 

امروزه قدیمی ترین ساختار قابل استفاده استانبول، مسجد کوچک حیاط سوفیا یا نام سابق آن Ss میباشد. کلیسای سرجیوس و باکوس بین سالهای  ۵۲۷-۵۳۶ ساخته شده است. با توجه به افسانه هایی که در آن خصوص وجود دارد گفته میشود، ساخت و ساز آن به زمان  Millingen 1912) Anastasyus) دوره اول Justinos و عموی یوستینیانوس میرسد. که امپراتور  او را به خاطر دخالت در شورش علیه Anastasyus محکوم  به مرگ کرد. 

این ساختمان که تقریبا ۱۰۰۰ سال پس از فتح استانبول در سال ۱۵۰۴ میلادی به عنوان کلیسا خدمت کرده است. تعمیرات آن توسط کاپو العاقی و حسین العا تا انجام شد.

شرح معماری

این ساختمان معماری کلیسای بیزانس اول قرن بیستم در مرکز قسطنطنیه است. narthex مستطیل شکل نابرابر غرب کلیسا، شرق در محراب کلیسا از شکل شش ضلعی نیمه واقع شده است. مستطیل نامنظم فضای مرکزی هشت ضلعی از آن شده است با سوله نیم دایره به نام گوشه exedra که در آن قرار داده است. یکپارچگی فضای بین گوشه فضای مرکزی با پاهای محراب کلیسا چند ضلعی با قرار دادن آنها با فضای مرکزی بین دو ستون به جز محراب کلیسا نمایی بینظیر ایجاد کرده است. 

اعتقاد بر این است که دیوارهای داخلی کلیسا با موزاییک تزئین شده اند به شرط اینکه همزمان ساخته شوند. اما امروز هیچ شواهدی در این مورد تایید نشده است، سطح داخلی ساختار به طور کامل گچ شده است. دکوراسیون بیزانس دوران ساختار سطح تنها در اطراف فضای مرکزی از کف گالری با یک طرز کار بسیار خوب یک خوشه انگور و نقوش برگ متشکل از فرسب است. بر این اساس آثار و شواهد، این بنا در دوره بت پرستی به عنوان یک معبد برای خدای شراب، Bakus ساخته شده بود و به نام Bacchus خطاب میشد.

مجله مرمر marmar magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

 

کلیسای بیزانس

ایاصوفیه کوچک (Küçük Aya Sofya)

معماری ترک

کلیسای سرجیوس و باکوس

مسجد کوچک حیاط سوفیا