تاریخچه شهر سیواس در ترکیه

شهر سیواس، با نامهای Sebastea، Sebasteia، یا Megalopolis-Sebasteia در طول تاریخ.

شهری در مرکز ترکیه. این شهر در ارتفاع ۴،۱۸۳ فوت (۱،۲۷۵ متر) در دره وسیعی از رودخانه کییزل واقع شده است.

مناره یولو کامی (“مسجد بزرگ”) از آثار تاریخی میباشد که از بام سیواس دیده میشود و وسط این شهر قرار دارد. 

گرچه کاوشها در کوهی به نام Topraktepe نشان می دهد شهرک های هیتی در این منطقه قرار داشته اند، اما هیچ چیز از تاریخ سیواس قبل وجود ندارد و نشان میدهد که این شهر از  به عنوان شهری از روم سباستا، که به عنوان پایتخت ارمنستان تحت امپراتور دیوکستین در اواخر قرن سوم بوده است.

یوستنیانیان امپراتور بیزانس دیوارهای ای شهر را در قرن ششم بازسازی و تقویت کرده بود و تحت بیزانتایی ها، این شهر بزرگ آناتولی از شهر های بزرگ و ثروتمند آن زمان بوده است.

در سال ۱۰۲۱ سنچریبی جان، پادشاه ارمنی Vaspurakan (ون)، سلطنت خود را به امپراتور ریحان II منصوب کرد و تبدیل به پیروان بیزانس Sebastea شد. جانشینانی که در اواخر قرن ۱۱ به ترکیه وارد این منطقه شدند، در موقعیتی مشابه قرار گرفتند. سلطنت دونیستانه ترکمنستان، حدود ۱۰۸۰ تا ۹۰  این منطقه را به تصرف خود درآورد، و آن را به عنوان سرزمین صهیون تغییر نام داد و آن را به عنوان پایتخت ایالتی قلمداد کردند تا آن که در سال ۱۱۷۲ به سلطان سلجوقی رم رسید. در زمان سلجوقی، سیواس به اوج رونق رسید، تبدیل شد به یکی از مهمترین شهرهای مهم آناتولی. گفته شده است که بیش از ۱۵۰،۰۰۰ نفر ساکن آن بوده است که توسط تیمور (تامرلین) حاکم مرکزی آسیا در سال ۱۴۰۰ غارت شدند.

سیتو تحت عنوان امپراطوری عثمانی یکی از استان های مهم کشور ترکیه شد و در سپتامبر ۱۹۱۹ دومین کنگره ملی به نام مصطفی کمال (آتاتورک)، که بعدها نخستین رئیس جمهور ترکیه بود، برگزار شد. این کنگره در نهایت منجر به اخراج نیروهای اشغالگر اروپایی، پایان امپراطوری عثمانی و ایجاد جمهوری شد.

سیواس شامل برخی از بهترین بقایای معماری Seljuq قرن ۱۳th است.

مدارس (مدرسه ها، مدارس دینی) به ویژه قابل توجه هستند: مدرسه Gök (آبی) (۱۲۷۱)، که موزه محلی را در آن قرار می دهد.

(Şifaiye Medresesi (1812-1717، در اصل یک بیمارستان، که شامل آرامگاه بنیانگذار آن سلطان Kay-Ka’ūs I؛ و Cifte Minare Medrese با نما و مناره پیچیده پیچیده حک شده است. قدیمی ترین مسجد یولا کامی (“مسجد بزرگ”) است که از دوران ترکمن ساخته شده است. در نزدیکی شهر، صومعه ارمنی صلیب مقدس است که شامل تخت سلطنتی و دیگر آثار است.

در گذشته، سیواس بخش عمده ای از اهمیت آن را به عنوان مرکز ارتباطات به مسیرهای تجاری شمال-جنوب و غرب شرق به عراق و ایران متعهد می دانستند. با توسعه راه آهن، این شهر اهمیت اقتصادی جدیدی به دست آورد.

شهر سیواس ایستگاهی ببرای محل اتصال چندین راه آهن و بزرگراه ها قرار گرفت و از طریق آنکارا با استانبول ارتباط دارد. تولیدات این شهر شامل سیمان و پنبه و پارچه های پشمی است. این  شهر منطقه ایی مهم در تولید غلات است و دارای ذخایر زیادی از سنگ آهن است.

 

 

 

مجله مرمر marmar magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

مناره یولو کامی در سیواس

Sebastea، Sebasteia، یا Megalopolis-Sebasteia

رودخانه کییزل

مدرسه Gök (آبی)

Şifaiye Medresesi

مصطفی کمال

آتاتورک