تبادل تجاری ۳۰ میلیارد دلاری اولویت روابط ترکیه و ایران

اکثر مسئولین ارشد و مدیران مؤسسات تجاری و بازرگانی ترکیه و ایران، هدف دستیابی به حجم تجاری ۳۰ میلیارد دلار را اولویت خود قرار داده‌اند.

مقامات و فعالان اقتصادی آنکارا و تهران در اثنای بازدید از نمایشگاه اختصاصی بازرگانی و صنعتی ایران که روزگذشته در محل برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی CNR استانبول افتتاح شد بر تعمیق و تقویت روابط بازرگانی و ارتقای حجم مبادلات تجاری دو کشور به سطح ۳۰ میلیارد دلار براساس چشم انداز رجب طیب اردوغان و حسن روحانی تاکید کردند.

«ترکیه و ایران مکمل اقتصادی یکدیگر هستند»

بیلگین آی‌گول، معاون رئیس هماهنگی شوراهای کسب و کار ترکیه با منطقه خاورمیانه و کشورهای حوزه خلیج در این زمینه گفت:

«این نمایشگاه اهمیت بسیار بالایی دارد.ترکیه و ایران از سده‌های گذشته مکمل اقتصادی یکدگیر هستند. این دو کشور، ارزش‌های مشترک و نزدیک به هم دارند و در زمینه اقتصادی نیز مطابق اظهارات سران دو کشور خواهان ارتقای سطح حجم مبادلات دو کشور به بیش از ۳۰ میلیارد هستند. در این راستا توافقتامه تجارت ترجیحی از سال ۲۰۱۵ درحال اجراست. صادرات ما به ایران سال گذشته به مرز ۵ میلیارد دلار نزدیک شد. حجم تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۲ به ۲۲ میلیارد دلار و سپس به دلیل کاهش صادرات طلا و واردات نفت و گاز به ۱۰ میلیارد دلار رسید. اما واردات و صادرات مواد صنعتی افزایش چشمگیری داشته است. حجم تجاری ما با امضای قراردادهایی که در سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشورمان به ایران منعقد شد، سیر صعودی در پیش خواهد گرفت. همچنین تنظیم استفاده از واحد پول دو کشور از سوی بانک ها به تسریع این روند کمک خواهد کرد. حجم تجاری امسال در مقایسه با دو سال گذشته ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت».

«هدف ۳۰ میلیارد دلار با چنین نمایشگاه هایی محقق خواهد شد»

در همین راستا، حمیدرضا آملی، مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و همچنین مسئول برگزاری این نمایشگا نیز اظهار داشت: «پس از تحولات مطلوب در بین روابط ترکیه و ایران، قرار بر این شد که تعاملات تجاری و سیاسی دو کشور افزایش پیدا کند. بنابراین تصمیم به برگزاری این نمایشگاه به عنوان شروعی برای افزایش این همکاری‌ها گرفتیم. هدف ۳۰ میلیارد دلار قطعا با برگزاری چنین نمایشگاه هایی محقق خواهد شد. این امر مستلزم به افزایش مناسبات تجاری و تسهیل قوانین حوزه های اقتصادی دو کشور برای تسریع واردات و صاردات از یکدیگر است. همزمان با برگزاری این نمایشگاه، رایزن اقتصادی با مسئولین مرتبط ترکیه در پیرامون اصلاح قوانین برای امر مذکور طی نشست‌هایی مختلف مذاکره خواهد کرد. این نمایشگاه با حضور ۸۷ شرکت ایرانی در زمینه‌های پتروشیمی، صنایع هوایی، قطعات خودرو، لوازم خانگی و ایرانگری به مدت ۴ روز ادامه خواهد داشت. ما برای ارتقای سطح تجربه در زمینه صنعت نمایشگاهی در این نوع نمایشگاه های بیشتر شرکت خواهیم کرد».

«بخش خصوصی مستقل تر شود»

رضا کوهنورد، مدیر ارتباطات شرکت سازه گستر گروه خودروسازی سایپا هم تحقق این هدف را مستلزم به دانش، تجربه و افراد متخصص غیردولتی دانست و تصریح کرد: «دولت باید زمینه مناسب را برای بخش خصوصی در امر افزایش حجم تجاری بین دو کشور فراهم سازد. ترکیه در این زمینه خیلی بهتر از ایران عمل می‌کند. هرچقدر بخش خصوصی مستقل تر وارد معاملات شود، به آن اندازه تأثیرگذاری مثبتی در آینده دو کشور رقم خواهد زد. امیدوارم روابط ایران و ترکیه همیشه پا برجا بماند».

«گشایش شعب بانکی ایران در ترکیه، مشکل نقل انتقال مالی را رفع خواهد کرد»

محمد حیدری راد، مسئول غرفه صنایع پتروشیمی جم نیز بازار ترکیه را یکی از بازارهای پویا و مهم ایران در زمینه پتروشیمی دانست و گفت: «در این نمایشگاه فرصت مذاکره مستقیم با تجار ترک خواهیم داشت. صنایع پتروشیمی عمده صاردات ایران را تشکیل می دهد. این نمایشگاه در افزایش حجم تجاری دو کشور به سطح مطلوب نقش مهمی خواهد داشت. در تولیدات واحدهای پایین دستی ترکیه تحول ایجاد خواهد شد و میزان صادرات ما به این کشور افزایش خواهد یافت. آقای اردوغان در سفر خود ایران گفتند که بانک های ترک و ایرانی می توانند به طور متقابل در دو کشور شعبه باز کنند. اگر این امر رخ دهد نقل و انتقال مالی که مشکل اصلی ایران در تجارت است، رفع خواهد شد. اکثر شرکت های ایرانی بر بازار ترکیه متمرکز شده اند و قیمت کالاهای صادراتی به این کشور کاهش خواهد یافت».

مجله مرمر،برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه