تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و معرفی دانشگاه های دولتی و خصوصی

تحصیل در ترکیه به دلیل کیفیت بالای دانشگاه های ترکیه ، هزینه های زندگی پاین تر نسبت به بسیاری از نقاط اروپا ، همجواری با ایران و اشتراکات فرهنگی زیاد جزو بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل و اقامت تحصیلی ایرانیان محسوب می شود. مجله مرمر در این مقاله سعی کرده تا شما را در روند تحصیلی و شرایط تحصیلی در ترکیه ,  راهنمایی کند.

 

شرایط تحصیل در ترکیه :

تحصیل در ترکیه از ۶ سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که در مدارس دولتی تحصیل رایگان صورت می گیرد و در مدارس خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی , شهریه دریافتی متفاوت می باشد. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان به صورت هم زمان تدریس می شود. مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه ۵ سال به طول می انجامد و بعد از آن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی می شوند که ۳ سال به طول می انجامد.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه :

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان در ترکیه ۴ ساله است اما در برخی از دبیرستان ها ۵ سال به طول می انجامد که ۱ سال آن جهت آموزش زبان های خارجی است. دبیرستان های ترکیه دو نوع آناتولی و دولتی است که در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندارد انجام می شود اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود. درپایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می توانند وارد دانشگاه شوند. نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار می باشد به این صورت که دانش آموزانی که در دروس ترکی استانبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی ، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و… ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را داشته باشند. دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر می باشد و دانش آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذ کنند در دانشگاه های ترکیه می توانند در رشته های زبان و زبان شناسی ادامه تحصیل بدهند.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه :

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیرمی باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و کلاس ها در ۳ ترم پاییز، بهار و تابستان برگذار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استانبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استانبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان (تومر) برگذار می شود.

 

تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های ترکیه :

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً ۴ سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته های تحصیلی مانند پزشکی در ترکیه حدود ۶ سال زمان می برد. در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگذاری امتحانات ورودی می کند. دانشگاه ها در سال ۲ بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند.

جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه حدود ۲ سال و مقطع دکترا حدود ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود ۲۰ تا ۳۰ واحد درسی را بگذرانند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود به دانشگاه کنند.

 

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده‌اند به گونه‌ ای که مدارک علمی این دانشگاه‌ ها در کلیه کشورهای دنیا شناخته شده است. در تمامی رشته‌ ها برای دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی میسر است و حتی در برخی دانشگاهها از ترم دوم به بعد می‌ توان به‌ صورت انتقالی به دانشگاه‌های آمریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل شد.

هزینه های دانشگاهی و شرایط زندگی دانشجویی برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه :

بطور کلی در تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه و دانشگاه‌ های ترکیه دارای امکانات وسیع و مناسبی از جهت فضای آموزشی، امکانات کتابخانه‌ ای، اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی، لوازم و زمین‌‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند. اکثر دانشگاه‌ها دارای امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار اندک هستند و با وجود اینکه دانشگاه‌ها از پیش تعهدی جهت خوابگاه ارائه نمی‌کنند ولی در سال‌های گذشته معمولاً امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان فراهم بوده است و دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بیمه درمانی بهره مند می شوند و امکانات درمانی آنها کاملا رایگان می باشد.

تحصیل در ترکیه در دانشگاه های غیر دولتی:

تحصیل در ترکیه در دانشگاه های غیر دولتی هزینه ای در حدود ۸۵۰۰ دلار برای لیسانس تا ۱۹۸۰۰ دلار برای دوره دکترا را شامل می شود.

معرفی برخی از دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم ترکیه :

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه دوکوزایلول
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه خاورمیانه
 • دانشگاه فنی استامبول
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه آناتولی
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه کارادنیز
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه فنی ییلدیز
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه غازی

لیست دانشگاههای معتبر خصوصی به همراه آدرس و لینک شرایط ثبت نام در این دانشگاههای ترکیه :

Başçeşehir Üniversitesi
http://international.bahcesehir.edu.tr/bahcesehir-university/
بدون آزمون ورودی

Koç Üniversitesi
http://registrar.ku.edu.tr/prospective-students/international-student-admissions/
با آزمون ورودی

Nişantaşı Üniversitesi
http://www.nisantasi.edu.tr/int/international-office-51
با آزمون ورودی

Beykent Üniversitesi
http://www.beykent.edu.tr/ogrenci+isleri/ogrenci+kabulu/yabanci+uyruklu+ogrenci+kab
با آزمون ورودی

Gazi Üniversitesi
http://gazi.edu.tr/posts/view/title/yabanci-uyruklu-ogrenci-kabulu-70699
با آزمون ورودی

Bilkent Üniversitesi
http://w3.bilkent.edu.tr/www/lisans-ve-on-lisans-egitim-ogretim-yonetmeligi/#madde1.3
با آزمون ورودی

Üsküdar Üniversitesi
http://www.uskudar.edu.tr/tr/sayfa/165/yabanci-uyruklu-ogrenci
با آزمون ورودی

Acıbadem Üniversitesi
http://www.acibadem.edu.tr/ogrenciadaylari/yabanci-uyruklu-ogrenciler/
با آزمون ورودی

Sabancı Üniversitesi
http://www.sabanciuniv.edu/tr/basvuru/yabanciuyruklu-adaylar
با آزمون ورودی

Özyeğin Üniversitesi
http://www.ozyegin.edu.tr/tr/ULUSLARARASI/Full-Time-International-Students/Home
با آزمون ورودی

Uluslararası Antalya Üniversitesi
http://iso.antalya.edu.tr/
با آزمون ورودی

 

مجله مرمر Marmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه.

فیسبوک مجله مرمر

پیج مجله مرمر 

اینستاگرام مجله مرمر