تور مجازی۳۶۰ درجه،صومعه سوملا ترابزون

تور مجازی۳۶۰ درجه، صومعه سوملا | Monastery Sumela trabzon | ترابزون

صومعه ای که در صخره کنده شده و در قرن چهارم و قبل از اینکه امپراطوری روم توسط کشیش های آتنی، باراباس و سوفرونیوس به شرق و غرب تقسیم شود ساخته شده. بر دیوارهای این صومعه نقاشی های دیواری زیبایی دیده میشود.
این صومعه درون یک غار , واقع در دل کوهی کنار جویبار و دره حضرت مریم (س) در ۱۷ کیلومتری جنوب ماچکا ساخته شده است . ارتفاع غار از کف دره ۲۵۰ متر است که برای رسیدن به آن باید راه پر پیچ و خمی را طی کرد . اما انسان وقتی به آن بالا می رسد با چنان منظره بدیعی روبرو می شود که قاعدتا” بخود می گوید : به زحمتش می ارزد . ارتفاع آن از سطح دریا چیزی حدود ۱۲۰۰ متر است. ساخت سوملا به سال ۳۶۸ بعد از میلاد برمی گردد.

افسانه ها می گویند دو راهب پس از مشاهده تصویری شبیه به چهره حضرت مریم در یک غار، شروع به ساختن این صومعه کردند.پس از جنگ جهانی دوم این صومعه تبدیل به مکانی دورافتاده و خالی شد، اما بعدها آن را تعمیر و به موزه تبدیل کردند. این صومعه در ابتدا از جانب کشیش آتنی بارناباس و برادرزاده اش سوفرینوس پایه گذاری شده است. صومعه سوملا از همان ابتدای ساخت تا کنون همواره همراه با تابلویی از حضرت مریم (س) که گفته می شود بوسیله سن لوک Luke نقاشی شده و معجزاتی از آن سر زده یادآوری می شود . بنا بر روایت مربوطه : کشیش بارناباش و برادرزاده اش , تابلوی مربوط به حضرت مریم و کودکی حضرت عیسی (ع) که از طرف سن لوک به تصویر کشیده شده را با خود به طرابزون می آورند .

در این شهر , پس از آنکه گروهی از کارگران داوطلب را جهت ساختن صومعه فراهم می کنند , به منطقه دگیرمن دره درشهرستان ماچکای امروزه می رسند . این کشیشان پس از آنکه در بلندترین نقطه کوههای کورا غاری را می یابند که از سقف آن آب می چکید , تصمیم می گیرند صومعه مورد نظرشان را در آنجا بصورت دو اتاقه بسازند ( درسال۳۸۵ میلادی ) . این صومعه دو اتاقه که از جانب کشیش بارناباس و برادرزاده اش سوفرنیوس تأسیس شده , پس از درگذشت ایندو ( حدود سال ۴۱۲ میلادی ) هم ازجانب مسیحیان کاتولیک و هم ارتدوکس مورد پذیرش است. پس از آنکه استانبول ( قسطنطنیه ) از امپراطوری روم غربی جدا می شود . آگوسیتین امپراطور بیزانس ( ۵۶۸-۵۲۷ ) دستور می دهد هم موقعیت طرابزون تحکیم شود و هم صومعه گسترش داده شود . در ضمن کتابخانه ای غنی به این مکان هدیه می کند . سلطان محمد فاتح نیز پس از فتح طرابوزان در ۲۶ اکتبر ۱۴۶۱ ,همچنانکه در استانبول مراعات کرده , در ترابزون نیز بسیاری از کلیساهای شهر , از جمله کلیسای ایاصوفیه و صومعه سوملا را از گزندها حفظ می کند وحتی به مسیحیان این شهر زمین و طلا می بخشد.