تور مجازی ۳۶۰ درجه،بازار کمرالتی Kemeraltı ازمیر

تور مجازی ۳۶۰ درجه،بازار کمرالتی Kemeraltı ازمیر

بازارهای قدیمی همیشه رنگارنگتر، شلوغتر، و حتی گاهی پرهرج و مرج تر از مراکز خریدند، به همین دلیل بعضی از گردشگران ترجیح می‌دهند از آن‌ها دور بمانند. اما اگر شما از آن دسته از گردشگرانی هستید که دوست دارید در فرهنگ ازمیر غرق شوید، و به چانه زدن در هنگام خرید علاقه دارید، بازارهای این شهر را دوست خواهید داشت.

بازار کمرالتی بازاری تاریخی و مشهور در ازمیر ترکیه است که می‌توان ساعت‌ها در آن به گشت و گذار پرداخت و فرهنگ عمومی ازمیر و ترکیه را مشاهده نمود. این بازار که آنرا قلب ازمیر می‌دانند و خرید و فروش وسایل چرمی و زیورآلات و البسه در آن بسیار رواج دارد، بصورت خیابانی کم عرض ساخته شده که هر دو سمت خیابان پر از بوتیک و مغازه و خرده فروشی است.

بعضی از فروشگاه‌ها در پاساژهای سرپوشیده قرارگرفته‌اند، مانند جواهرفروشی‌ها و فرش‌فروشی‌ها، اما بیشتر مغازه‌های کمرآلتی در فضای باز قرار دارند. محصولات در بازار به‌صورت متمرکز عرضه می‌شوند، به همین علت پیدا کردن محصول موردنظرتان بسادگی امکان‌پذیر است، فقط کافی است راسته‌ی فروشندگان آن محصول را پیدا کنید. تقریباً هر جنسی که فکرش را بکنید راسته‌ی مخصوص به خود را دارد، از لباس عروس و لوازم‌ آرایشی و بهداشتی گرفته، تا لوازم آشپزخانه و پوشاک. پرطرفدارترین اجناس کمرآلتی پوشاک، جواهرات، و چرم هستند. قیمت‌های اجناس به‌ قدری مناسب است که ممکن  است با خود فکر کنید از مواد اولیه تقلبی در ساخت آن‌ها استفاده‌ شده است، اما مطمئن باشید که اینطور نیست و با خیال راحت به خرید در کمرآلتی بپردازید. ممکن است بعد از قدری گشتن در بازار موقعیت خود را فراموش کنید، اما نگران این موضوع نباشید و با خیال راحت به گشت‌ و گذار ادامه دهید. ازمیر شهر امنی است و اتفاق ناخوشایندی برایتان نخواهد افتاد.

بزرگترین مسجد شهر یعنی مسجد حصار نیز در این بازار قرار دارد. ( نمونه ای آشنا از سبک شهرسازی اسلامی در بسیاری از شهرهای مسلمان‌ نشین که مساجد بزرگی در میانه بازار برپا می‌گردید)

این مسجد در قرن شانزدهم میلادی بنا گردیده است. گنبد و دیوارهای مسجد پر از نقش و نگارهای اسلامی دوره‌ی عثمانی است. یک گنبد مرکزی و بزرگ و ۸ ستون به همراه سه گنبد کوچکتر از شاخصه‌های اصلی معماری این بنا هستند.

اما پرطرفدارترین بخش بازار کمرآلتی،  کیزلارآگاسی هانی (Kizlaragasi Hani) است، کاروانسرایی عثمانی که در سال ۱۷۴۴ و توسط حاج بشیر آقا ساخته‌ شده است، یکی از معدود نمونه‌های معماری عثمانی در شهر ازمیر. این بنا با محوطه‌ای به مساحت ۴۰۰۰ مترمربع و سقفی پوشیده از سرب، یکی از اقامتگاه‌های پرطرفدار تاجرین ابریشم و ادویه‌ای بود که از شرق دور به ازمیر می‌آمدند. نزدیکی کیزلارآگاسی هانی به بندر ازمیر دلیل اصلی استقبال تاجران از آن بود. امروزه این کاروانسرا سرپناه سوغاتی فروشی‌هایی است که در کنار هم مشغول به کارند. صنایع‌دستی، فرش، نقره جات، لباس و پوشاک چرم چیزهایی است که در کیزلارآگاسی پیدا می‌شوند. اگر به دنبال مکانی برای استراحت و نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه‌ی داغ هستید سری به کافه‌های آن بزنید.

گردشگرانی که تور ازمیر و یا تور ترکیه را برای سفر انتخواب می کنند می توانند از این بازار دیدن کرده و اجناس و سوغاتی های مورد نظر خود را در آن تهیه کنند .