تور مجازی ۳۶۰ درجه،کاخ دلمه‌باغچه Dolmabahce Palace

کاخ دلمه‌باغچه Dolmabahce Palace

کاخ دُلمه‌باغچه(Dolmabahce Palace) (زبان ترکی استانبولی:Dolmabahçe Sarayı) در شهر استانبول ترکیه، در سمت اروپایی تنگه بوسفورس (Bosporus) واقع شده‌ است و این مکان به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی در سال های ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۲ استفاده می‌شده‌ است ، جدا از اون ۲۰ سال فاصله زمانی در سال های ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ که به عنوان کاخ Yıldız استفاده می شده است . قصر دلمه‌باغچه بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید یکم، ۳۱امین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است. معمار این کاخ Garabet Balyan بود که هزینه ساخت کاخ دلمه باغچه  ۵ میلیون سکه طلای عثمانی ، معادل ۳۵ تن طلا بوده است .

۱۴ تن طلا به شکل برگ طلا برای زر اندود کردن سقف ۴۵۰۰۰ متر مربعی در فضای ۱۱۰۰۰۰ متر مربعی استفاده شد . طراحی این کاخ شامل گلچینی از عناصر به سبک باروک(Baroque)،روکوکو(Rococo)،نئوکلاسیک(Neoclassical) و مخلوطی از معماری سنتی عثمانی بوده است برای ایجاد یک ساختار جدید . این قصر در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شده‌است. بزرگترین چلچراغ کریستال بوهمیان(Bohemian – منطقه ای در جمهوری چک) در این قصر واقع شده‌است.این چلچراغ که هدیه‌ای است از طرف ملکه ویکتوریا اول،که ۷۵۰ لامپ و وزنی معادل ۴٫۵ تن دارد.

معماری کاخ دولما باغچه برگرفته از دوران باروک، روکوکو و نئوکلاسیک است به همراه ترکیبی از سنت های دوره ی امپراطوری عثمانی. کاخ دولما باغچه دارای ۲۸۵ اتاق، ۶ حمام، ۴۶ هال و ۶۸ توالت است. کاخ دلمه باغچه ی ۶۰۰ متری  با سالن بزرگ و با شکوه اش که با ۵۶ ستون داخل آن و چلچراغ عظیم بلورین بوهمی ۵/۴ تنی که ۷۵۰ لامپای زیبا دارد نمونه ای از شگفتی های معماری در استانبول ترکیه است و برای این گردشگران و توریست هایی که به تاریخ و تمدن عثمانی علاقمند اند مکان جذاب و به یاد ماندنی است. چلچراغ هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا ی اول است. تمامی ساعت‌های کاخ دولما باغچه بر روی ۹:۰۵ متوقف هستند، ساعتی که موسس جمهوری ترکیه، آتاتورک، در این کاخ در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ دیده از جهان فروبست.

 

مجله مرمر،برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه