تور مجازی ۳۶۰ درجه،کتابخانه سلسوس Library of Celsus ازمیر

تور مجازی ۳۶۰ درجه،کتابخانه سلسوس Library of Celsus ازمیر

کتابخانه سلسوس یک ساختمان روم باستان در منطقه افسس، در استان ازمیر ترکیه است. این کتابخانه توسط سناتور تیبریوس ژولیوس سلسوس رومی ساخته شده است. یکی از چشمگیر ترین ساختمان ها در امپراتوری روم بشمار می رفته و گنجایش ذخیره ۱۲۰۰۰ کتیبه ها داشته است. در زیر کتابخانه سلسوس یک دخمه ای وجود دارد که با سنگ های مرمر تزئین شده که به مقبره سلسوس تبدیل شده است. کتابخانه سلسوس “سومین کتابخانه در جهان باستان در دوره اسکندریه و پرگامون بوده است. سلسوس یک شهروند محلی ثروتمند بود برای همین در ساخت و ساز کتابخانه سلسوس از ثروت شخصی خود استفاده کرد. ساخت و ساز کتابخانه سلسوس در افسس، یک سرزمین  سنتی یونانی در سال ۱۱۷ میلادی آغاز و در سال ۱۲۰۰ به پایان رسید.

در سال  ۲۶۲ میلادی داخل کتابخانه، توسط زلزله، نابود شد اما شواهد حاکی از آتش سوزی در طول  حمله گوتیک در همان سال دارد. در همان سال نمای ساختمان به کلی توسط زلزله دیگری خراب شد اما بین سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۷۸ توسط باستان شناسان فقط نمای آن دوباره باسازی شد. اشیاء مکشوفه در بازسازی های انجام شده در  موزه وین و استانبول است . ساختمان به عنوان یکی از معدود نمونه های باقیمانده از روم باستان  است.کتابخانه سلسوس نه تنها در خود رم بلکه در سراسر امپراتوری روم تاثیر مهمی داشته است.با اینکه در حال حاضر از این کتابخانه خرابه هایی به جا مانده ولی هنوز طرفدار زیادی در بین گردشگران تور ترکیه دارد .

کتابخانه سلسوس توسط معمار رومی، Vitruoya طراحی شده است. عمارت تنها یک سالن دارد که به سمت شرق ساخته شده تا صبح ها به سمت خورشید باشد. کتابخانه سلسوس در یک پلت فرم با سه ورودی جلو ساخته شده است. دهانه مرکزی بزرگتر از دو طرفین است، و همه با پنجره های بزرگ آراسته شده است. طرفین ورودی چهار جفت ستون وجود دارد. مقبره سلسوس در ورودی اصلی قرار دارد و نمای حزن انگیزی به بنا می دهد. ولی این یک افتخار برای سلسوس بود. در محراب مرکزی کلیسا که توسط یک قوس بزرگ در دیوار دور قاب شده، مجسمه سلسوس و یا، الهه حقیقت، ایستاده است. آرامگاه سلوس دقیقا زیر این محفظه طاقی شکل قرار دارد. اکثر گردشگران تور ازمیر متقاضی بازدید از این منطقه هستند.