تور مجازی ۳۶۰ درجه، معبد آرتمیس ازمیر

آشنایی با معبد آرتمیس | Temple of Artemisمعبد آرتمیس یکی از قدیمی ترین و باشکوه ترین معابد جهان باستان به شمار می رود که از مرمر ساخته شده بود و امروزه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان شناخته می شود. معبد آرتمیس که گاهی نیز به نام معبد دیانا خوانده می شود، در شهر باستانی افسوس بنا شده بود و امروزه در نزدیکی شهر ازمیر ترکیه قرار دارد. رومیان باستان این معبد را به عنوان پیشکشی برای ایزدبانویی یونانی به نام آرتمیس ساختند.

گرچه از زمان دقیق ساخت معبد آرتمیس اطلاعی در دست نیست، اما روایات مختلف و البته کشفیات باستان شناسی آن را متعلق به قرن ۱۰ تا ۸ پیش از میلاد می دانند و در نتیجه می توان گفت که این معبد، یکی از نخستین معابد ساخته شده در دوران باستانی است. از دیگر نکات قابل تمایز معبد آرتمیس جنس مرمر آن است، چرا که از نخستین سازه های مرمرین تاریخ محسوب می شود.

جالب آن که معبد آرتمیس پیش از آن که کاملا در سال ۴۰۱ پیش از میلاد تخریب شود، بر اثر بلایای مختلف نابود شد. از این بین معبد آرتمیس سه بار به صورت کامل و با جزئیات تمام بازسازی شده و هر بار بر وسعت و زیبایی آن افزوده شد. با این حال امروزه اگر به بازدید این معبد بروید، تنها با بقایا و قطعه هایی از تندیس های آخرین معبد رو به رو خواهید شد و دیگر خبری از آن شکوه و زیبایی نخواهد بود.

تاریخچه معبد آرتمیس

نخست در این محل محرابی به نام تمنس (Temenos) ساخته شده بود که قدمتش به عصر برنز (۳۳۰۰–۱۲۰۰ سال پیش) برمی گشت. معبد آرتمیس در شهر باستانی افسوس واقع شده بود که مکان امروزی آن را در ۷۵۵ کیلومتری شهر ازمیر ترکیه می دانند. مکان دقیق تر افسوس را در مرزهای شهر سلجوک کنونی می توان دانست. البته زمان دقیق ساخت این معبد باشکوه مشخص نیست اما شواهد و گمانه هایی درباره آن وجود دارد. بین روایات و شواهدات به جا مانده، اغلب مورخان باستانی معتقدند که معبد آرتمیس را قبیله زنان آمازونی ساخته اند. پیندار، شاعر معروف یونانی اعتقاد داشته آمازونی ها معبد آرتمیس را ساختند تا بر شهر آتن تسلط داشته باشند و در غارت شهر دست داشته باشند. از دیگر افرادی که معتقدند بنای اولیه آرتمیس کار آمازونی ها بوده است، می توان به تاسیتوس، تاریخ شناس و کالیماخوس شاعر اشاره کرد. کالیماخوس در کتاب خود اشاره می کند که آمازونی ها معبد را برای پرستش ایزدبانوی خانه داری خود، آرتمیس ساخته بودند.

در این میان البته جغرافیدان شهیری چون پوسانیاس سازه اولیه معبد را قدیمی تر از دوران آمازونی ها می داند و قدمتش را به حدود سال های ۱۰۰۰ پیش از میلاد تخمین می زند.

خوب است بدانید که قبیله آمازون، قبیله ای در اساطیر یونانی اند که تمام افرادش زن بوده اند و مورخان معتقدند احتمال واقعی بودن آن ها نیز بوده است.

باستان شناسان مدرن گرچه نتوانستند حرف های کالیمخوس را تائید کنند، اما گزارش پوسانیاس مبنی بر باستانی بودن مکان معبد را قابل قبول دانستند.

همان طور که در ابتدا اشاره شد، معبد آرتمیس پس از ساخته شدن، چندین بار به دلایل مختلف تخریب شده و سه بار به طور کامل بازسازی شد. بنابراین می توان تاریخچه بنای معبد را به ۳ بخش تقسیم کرد و در هر بخش، گذشته معبد آرتمیس را مورد بررسی قرار داد. در ادامه با جزئیات تاریخچه معبد بیش تر آشنا می شویم.