تور مجازی ۳۶۰ درجه، کاخ اعظم کنستانتین

تور مجازی ۳۶۰ درجه، کاخ اعظم کنستانتین | Great Palace of Constantinople استانبول

مهم ترین و بزرگ ترین کاخ بیزانسی که در قسطنطنیه باشکوه ساخته شد، کاخ اعظم بود که در قرن چهارم میلادی و در مرکز شهر بنا شد. این کاخ خود مجموعه قابل توجهی از چندین کاخ، کوشک، حیاط، کلیسا، حمام و دیگر بناها بود که بر دامنه تپه باستانی قسطنطنیه احداث شد. کاخ اعظم بین میدان هیپودروم تاریخی، کلیسا ایاصوفیه و دریای مرمره قرار داشت و امروزه نیز در محله سلطان احمد استانبول است و بنابراین با بازار آراستا و مسجد آبی فاصله چندانی ندارد.

کاخ اعظم به دستور کنستانتین بزرگ در قرن چهارم میلادی ساخته شد و دو قرن بعد توسط ژوستینین یکم بازسازی شده و گسترش یافت. بعدها نیز تا قرن ۱۲ میلادی کاخ اعظم مورد استفاده دیگر امپراتوران قرار گرفت. گفته می شود این کاخ وسعتی ۱۰۰,۰۰۰ متر مربع داشته است.

در طی جنگ های صلیبی چهارم در سال های ۱۲۰۴-۱۲۶۱ بود که کاخ اعظم متروکه شد و خانواده سلطنتی به کاخ تکفور نقل مکان کردند. بعدها نیز این کاخ مورد  بی رحمی روزگار قرار گرفت و در اثر زلزله نابود شد.

نخستین اکتشافات باستان شناسی و تحقیقات درباره کاخ اعظم در ۱۹۳۰ آغاز شد و در نهایت بخشی از یکی از ساختمان هایش در سال ۱۹۵۳ باز شد و امروزه موزه بزرگ موزائیک در این ساختمان دایر شده است. موزائیک های به نمایش در آمده در این موزه از دوره های مختلف بیزانس می باشند و بهترین نمونه های موزائیک دوره رومی را به نمایش می گذارند.