ثبت شهر بچین در شهر موعلا درفهرست یونسکو

شهر باستانی بچین Beçin در استان موعله Muğla، ترکیه ضمن جلب توجه بازدیدکنندگان

با بازسازی های صورت گرفته در مسیر ثبت فهرست دائم یونسکو Unisco قرار دارد. شهر باستانی بچین در نزدیکی شهرستان میلاس Milas استان موعلا، ترکیه در سال ۲۰۱۲ در فهرست موقت میراث فرهنگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) قرار گرفت. 
فعالیت های حفاری باستان شناسی، مرمت و بازسازی آثار تاریخی در این شهر که در دوران آل منتشه پایتخت بوده است، ادامه دارد تا این منطقه تاریخی در فهرست دائم میراث فرهنگی یونسکو ثبت شود. رئیس حفاری‌های باستان شناسی شهر بچین اظهار داشت: تاریخچه این شهر باستانی به دو هزار سال پیش از میلاد باز می گردد. 
شهر بچین در دوران آل منتشه، پایتخت بوده است. در حفاری هایی که از سال ۱۹۷۴ انجام گرفته است مقدار زیادی سکه، سرامیک متعلق به آن دوران کشف شده است. در حفاری هایی که توسط تیم پرفسور رحمی حسین اونال در سال ۲۰۰۰ انجام گرفت هزاران سکه متعلق به دوران عثمانی کشف شد. کشف دفینه ها در این منطقه سرنخ های بسیار مهمی در زمینه هنر آناتولی در اختیار ما قرار می دهد.

شهر باستانی بچین از مناطق بسیار مهم دوران ترک – اسلام محسوب می شود. شهر بچین در سده ۱۴و ۱۵ تاسیس شد، پیشرفت کرد و بافت خود را حفظ کرد. حفاری در این منطقه سرنخ های بسیار مهم تاریخی را در اختیار ما می گذارد. از ویژگی های مهم این منطقه می توان به جغرافیای طبیعی و جانوری آن اشاره کرد. این شهر نه تنها به دلیل بافت تاریخی بلکه با پوشش گیاهی و گونه های جانوری نیز نامزد ثبت در فهرست دائمی یونسکو است.

 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

شهر باستانی بچین Beçin

استان موعله Muğla

یونسکو Unisco

میراث فرهنگی یونسکو