جشنواره بین‌ المللی فیلم بوعازیچی ترکیه

جشنواره فیلم بوعازیچی  Boğaziçi Film Festival 

ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم (بوعاز‌یچی Boğaziçi) ترکیه در تاریخ ۲۶ اکتبر مقارن با ۴ آبان ماه آغاز خواهد شد و با نمایش ۸۸ اثر از ۴۱ کشور در بخش‌های مختلف، میهمانان ویژه، در سوم نوامبر به پایان خواهد رسید. رئیس این جشنواره بین‌المللی طی یک نشست خبری اظهار داشت: 

از نخستین سال افتتاح این فستیوال حامی فیلمسازان داخلی بوده‌ایم. کارگردانان زیادی کارهایشان را با این فستیوال آغاز و در جشنواره و مسابقات مختلف فیلم جوایز مهمی دریافت کرده‌اند. امسال نیز شاهد حضور ۹۰ کارگردان با ۸۸ فیلم از سراسر جهان خواهیم بود. فیلم هایی که در جشنواره‌های مختلف اکران شده‌اند، برای نخستین بار در این فستیوال ترکیه ارائه می‌شوند. 

مدیر بازاریابی و فروش خبرگزاری نیز در این نشست خبری اعلام کرد: این فستیوال جهان هنر را به ترکیه می‌آورد. ما نیز به عنوان شریک ارتباطات جهانی، گزارش‌های این جشنواره در ۱۳ زبان به اطلاع جامعه بین المللی می‌رسانیم. خبرگزاری ترکیه برای پنجمین سال متوالی شریک ارتباطات جهانی این رویداد بین‌المللی شده است. در این جشنواره برخی از فیلم‌های سینمایی مسابقات بین‌المللی برای نخستین بار اکران خواهد شد. ده فیلم بلند بین‌المللی از ایران، آرژانتین، چین، فلسطین، آفریقای جنوبی، ایسلند، قزاقستان، کوزوو و اسلوونی در این جشنواره رقابت خواهند کرد.

پرویز شهبازی کارگردان سرشناس ایرانی که سال گذشته با فلیم مالاریا توانست جایزه اول این بخش را دریافت کند، به عنوان رئیس هیئت داوری این جشنواره خواهد بود. بابک جلالی با فیلم (سرزمین) و پیمان معادی بازیگر فیلم‌های موفق ایران و بین‌المللی نیز با فیلم (بمب، یک عاشقانه) در کنار سایر شرکت‌کنندگان رقیب هم خواهند بود. همچنین در بخش (فیلم‌‌های بین‌المللی مستند کوتاه) نیز ۸ اثر از ایران، هلند، انگلستان، لبنان، مجارستان، بلژیک، چین و دانمارک مورد ارزیابی هیئت داوری قرار خواهند گرفت. وزارت فرهنگ و ارشاد و سازمان رادیو و تلویزیون ترکیه تی‌.آر‌.تی، ترکسل و تی.وی پلاس از حامیان این جشنواره هستند.

 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

جشنواره فیلم بوعازیچی  Boğaziçi Film Festival 

فیلمسازان داخلی 

فستیوال جهان هنر

خبرگزاری ترکیه