دانشگاه های برتر ترکیه

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر در ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های خاورمیانه و بیلکنت در بين بیست دانشگاه برتر اروپای شرقی و آسیای میانه موسسه رتبه بندی کیو اس رتبه بندی جديد دانشگاه ها را منتشر کرد. رتبه بندی بهترین دانشگاه های اروپای شرقی و آسیای میانه اعلام شد که بر اساس آن ۱۲ دانشگاه از ترکیه در بین صد دانشگاه برتر جای گرفته اند. فهرست بهترین دانشگاه های کشورهای در حال توسعه و آسیای میانه همه ساله از سوی موسسه رتبه بندی کیو اس منتشر می شود. ۱۲ دانشگاه ترکیه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر این رده بندی که شامل کشورهای اروپای شرقی و آسیای میانه می شود، جای گرفته است. دانشگاه های خاورمیانه، بیلکنت، سابانجی، کوچ، بغازایچی و استانبول در بین بیست دانشگاه برتر جای گرفتند. دانشگاه هایی نظیر حاجتپه، دانشگاه تکنیک استانبول، آنکارا، اگه، غازی و دوکوز ایلول نیز در بین صد دانشگاه برتر رده بندی کیو اس قرار گرفته اند.

دانشگاه کوچ (Koc University)

این دانشگاه خصوصی در سال ۱۹۹۳ در استانبول تاسیس و بعد از گذشت ۲۰ سال به یکی از دانشگاه های برجسته ترکیه تبدیل شد. این دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۸ با رتبه ۳۰۱ به عنوان بهترین دانشگاه ترکیه انتخاب شده پس اگر به دنبال بهترین دانشگاه ترکیه هستید این دانشگاه گزینه خوبی است. در این دانشگاه حدود ۵۵۰۰ دانشجو ثبت نام کرده اند که تعدادی از آن ها از کشورهای مختلف خارجی هستند. در دانشگاه رشته های مختلفی مثل علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم انسانی، مهندسی، پزشکی و … آموزش داده می شود و تدریس در ۹۶ درصد از کلاس ها به زبان انگلیسی انجام می شود.

دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

این دانشگاه با محوطه ای به بزرگی ۱٫۲۶ میلیون متر مکعب در فاصله ۴۰ کیلومتری مرکز شهر استانبول قرار دارد. دانشگاه در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده و یکی از جوان ترین دانشگاه های این کشور به حساب می آید. این دانشگاه از سه دانشکده هنر و علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی، مدیریت و همینطور یک مدرسه زبان تشکیل شده و  در سال ۲۰۱۸ رتبه ۳۵۱ دنیا را به دست آورده است.

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

این دانشگاه اولین دانشگاه خصوصی ترکیه بوده در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا تاسیس شده است. دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۸ رتبه ۴۰۱ دنیا را به دست آورد و طبق این رتبه بندی در حال حاضر بهترین دانشگاه پایتخت ترکیه است. این دانشگاه بیش از ۱۱ هزار دانشجو دارد و دانشجوهای آن علاوه بر تحصیل در رشته های مختلف می توانند در رشته های مختلف ورزشی بدون هیج هزینه ای آموزش ببینند. دانشگاه با مساحت بیش از ۲۰۰۰ هکتار ۷ دانشکده، دو مدرسه عالی، دو مدرسه عالی شغلی و یک مرکز آموزش موسیقی دارد. در این دانشگاه می توانید به زبان انگلیسی آموزش ببینید پس دغدغه ای از بابت ندانستن زبان ترکی نخواهید داشت.

دانشگاه آک ‌دنیز (Akdeniz University)

این دانشگاه در سال ۱۹۸۲ در آنتالیا تاسیس شده و ۹ دانشکده و ۹ مدرسه عالی دارد. در این دانشگاه بیش از ۱۰ هزار دانشجو تحصیل می کنند و زبان آموزش آن ترکی است. در دانشگاه دانشکده هایی مثل دانشکده تربیت معلم، دانشکده علوم پایه و ادبیات، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده ارتباطات، دانشکده مهندسی، دانشکده پزشکی و … وجود دارد.

دانشگاه Hacettepe

از دانشگاه های مهم دولتی آنکاراست که دو پردیس اصلی دارد. اولین پردیس که مخصوص دانشجویان پزشکی است در منطقه قدیمی آنکارا قرار دارد و دومین پردیس آن در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر است؛ این ساختمان ۶۰۰ هکتاری فضای سبز، ۱۳ دانشکده، ۸ مدرسه فنی حرفه ای، ۱۳ موسسه و ۴۰ مرکز تحقیقاتی دارد و دانشجویانی از رشته های مهندسی، حقوق، هنر و … در آن تحصیل می کنند.

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University University)

این دانشگاه سومین دانشگاه قدیمی فنی دنیاست و ۵ پردیس دارد که هر کدام از آن ها در مناطق مهم استانبول هستند. پردیس اصلی این دانشگاه پردیس ماسلاک است که در حومه شهر قرار دارد و در آن امکانات زیادی مثل خوابگاه، دانشکده، خوابگاه های دانشجویی و … وجود دارد.

دانشگاه فنی گبزه (Gebze Technical University)

این دانشگاه در سال ۱۹۹۲ در شهر گبزه تاسیس شد و از دانشکده های علوم، مهندسی، معماری و … تشکیل شده است. دانشگاه در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۶۰۱ جهانی رسید و در ابتدا یکی از دو موسسه فنی ترکیه بود.

دانشگاه آتیلیم (Atilim University)

این دانشگاه در سال ۱۹۹۷ در آنکارا تاسیس شد و زبان تدریس آن در بیشتر رشته ها انگلیسی است. دانشگاه در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۶۰۱ جهانی رسید و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به حساب می آید. محوطه این دانشگاه از دانشکده ها، آزمایشگاه ها، سالن های کنفرانس، زمین های بستکبال و والیبال، زمین تنیس، استخر، کافه، رستوران و … تشکیل شده است.

دانشگاه بغازیچی (Bogazici University)

بغازیچی در زبان ترکی به معنی بسفر است و دلیل نامگذاری اش هم این است که در نزدیکی بسفر قرار دارد. این دانشگاه از دانشگاه های مهم تحقیقاتی است ودر بخش اروپایی تنگه بسفر واقع شده است. دانشگاه ۴ دانشکده و دو مدرسه مخصوص دانشجوهای لیسانس و ۶ موسسه مخصوص دانشجوهای ارشد و دکترا دارد. این دانشگاه که در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۴۰۱ جهانی رسیده است. در این دانشگاه حدود ۱۰ هزار دانشجو در دانشکده های تربیت معلم، علوم پایه و ادبیات، اقتصاد و علوم اداری، مهندسی  و … تحصیل می کنند و زبان تدریس هم انگلیسی است.

 
مجله مرمر،برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه