دره ایهلارا مرکز گردشگری دینی در ترکیه

توجه فراوان به دره “ایهلارا” مهمترین مرکز گردشگری دینی در ترکیه.

دره “ایهلارا” در استان آکساری ترکیه که به عنوان بزرگترین ژرف دره جهان شناخته می شود با زیبایی های طبیعی و مکانهای تاریخی، موزه ای روباز محسوب می شود. کلیساها، صومعه ها و کنیسه های تاریخی فراوانی که در دل کوه ها و سنگ ها ساخته شده، گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. دره ایهلارا در دوره اول مسیحیت مرکز دینی مسیحیان بوده است و در امتداد ۱۸ کیلومتری تعداد زیادی کلیسا، کنیسه و صومعه بر روی سنگ و صخره ها حکاکی شده است که سالانه میزبان صدها هزار گردشگری داخلی و خارجی است.

مصطفی دوغان، مدیر اداره فرهنگ و گردشگری استان آکسارای ترکیه با بیان اینکه دره ایهلارا به شکل دره ای تنگ و باریک به طول ۱۴ کیلومتر که دسترسی به آن با استفاده از ۳۹۴ پله ممکن است در منطقه کاپادوکیه قرار گرفته، افزود: صدها مکان (اتاق) مسکونی قدیمی واقع در دره که با کنده کاری و حکاکی بر روی سنگ و صخره ها ایجاد شده با استقبال گسترده گردشگران مواجه می شود. دوغان با اشاره به اینکه گردشگرانی که برای بازدید از این دره می آیند بر روی پیست های ۳٫۵، ۷ و ۱۴ کیلومتری پیاده روی می کنند، گفت: طی سالهای اخیر مدت زمان تعطیلات در این دره برای گردشگران افزایش یافته است.

گردشگرانی که به این منطقه می آیند به طور ویژه از نزدیک به ۲۰ کلیسا و خانه مسکونی سنگی بازدید می کنند.

وی با بیان اینکه مسیحیان زمانی که به صورت پنهانی در منطقه زندگی می کردند، مکان های بسیار جالب و متفاوتی را پدید آوردند و صدها کنیسه و کلیسای کوچک را با استفاده از کندن سنگ ها و صخره ها ساختند افزود: مسیحیان در دوره امپراطوری رم نیز برای به جا آوردن مناسک دینی خود معماری های بی نظیری را در این مکان خلق کردند. به ویژه در زمانی که کمتر کسی توانایی خواندن و نوشتن داشت، با رسم معانی جملات انجیل بر روی این سنگها، مردم منطقه را با مفاهیم این دین آشنا می کردند. این معماری و مجموعه بی نظیر همراه با زیبایی های طبیعی منطقه و جذابیت های دینی، گردشگران فراوانی را به سوی خود جلب می کند.

مجله مرمر marmar magazine ،برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

 

دره ایهلارا

گردشگران دره ایهلارا

زیبایی های طبیعی منطقه دره ایهلارا

اداره فرهنگ و گردشگری استان آکسارای ترکیه