دروازه کلئوپاترا در ترکیه

دروازه کلئوپاترا در غرب شهر تاریخی تارسوس در کشور ترکیه قرار دارد که امروزه  به جاذبه ای برای گردشگران این کشور تبدیل شده است.

طبق آمار میراث فرهنگی و گردشگری این کشور مکان دقیق این دروازه در غرب تارسوس در مسیر جاده مرسین تنها اثر به جای مانده از این شهر قدیمی و تاریخی می باشد.

بر حسب داستانهای باستانی در حدود چهل و یک سال پیش از میلاد کلئوپاترا، ملکه معروف مصر به منظور دیدار با ژنرال آنتونیوس رومی بعد از یک سفر دریایی به این منطقه ورود کرده است که به یمن ورود ایشان  ژنرال رومی مراسم باشکوهی در گوزلو کوله هویوک برپا کرد و بعد از این مراسم ملکه از این دروازه دریایی وارد شهر شده است.

 

کتیبه افتخار ( کتیبه آزادی ) :

این کتیبه که هم اکنون بر روی دیوار ینی حمام قرار دارد در سال ۱۹۸۲ در قسمت شمالی دروازه کلئوپاترا نصب شده بود .تاریخ این کتیبه به دوره حکومت سوروس الکساندر امپراطور روم ( ۲۲۲-۲۳۵ بعد از میلاد ) بر می گردد و در زمان رومیها پایه یک هیکل بوده است. جاده روم : جاده روم در فاصله ۱۵ کیلومتری تارسوس در قسمت بالایی روستای ساغلیک لی واقع شده است .عرض این جاده بین ۲.۹۴تا ۳ متر می باشد . طول قسمت تخریب نشده این جاده ابریشم حدود ۳ کیلومتر می باشد .

گفتنی است، دروازه کلئوپاترا هر ساله گردشگران بسیاری از نقاط مختلف جهان را به سمت خود می کشاند.

 

 

مجله مرمر marmar magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

دروازه کلئوپاترا در غرب شهر تاریخی تارسوس

جاذبه های گردشگری در ترکیه

میراث فرهنگی و گردشگری ترکیه

حکومت سوروس الکساندر امپراطور روم

گردشگران ترکیه