دریافت اقامت تحصیلی ترکیه

راهنمای دریافت اقامت تحصیلی ترکیه

در سال‌ های اخیر ، کشور ترکیه به یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان خارجی بدل شده است. به طوری‌ که در ۱۰ سال گذشته، مهاجرت به ترکیه از راه تحصیل بسیار افزایش پیدا کرده و جمعیت دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور ترکیه تقریبا ۲ برابر شده است. اعتبار و شهرت جهانی این کشور از نظر آموزش رو به افزایش است. تحصیل در ترکیه می‌تواند همراه با استفاده از امکانات رفاهی و آموزشی مطلوبی برای دانشجویان بین‌المللی باشد. ترکیه، کشوری است که شرق را به غرب متصل می‌کند. از همین رو، تأثیرات زیادی از دنیای شرق و غرب به طور توأم گرفته است. این تأثیرات در سبک زندگی، آشپزی و… به خوبی هویدا می‌شود. فرهنگ و تاریخ این کشور بسیار غنی است و دیدنی‌ های بسیاری هم در آن وجود دارد.


کشور ترکیه به دلیل قرار گرفتن در اروپا ، عضویت در اتحادیه اروپا و همچنین اقتصاد و صنعت رو به رشد و امکانات زندگی مناسب همواره جزو مقاصد اصلی ایرانیان برای تحصیل و تفریج و اقامت محسوب می شود. دانشگاه های این کشور نیز دارای اعتبار بین المللی بالا و شهریه های مناسب و پایین هستند. این در حالی است که بسیاری از دانشجویان بدلیل شهریه بالای برخی کشورها قادر به تحصیل و زندگی در آن کشورها نیستند.

مزایای تحصیل در ترکیه :

حدود ۲۰۰ دانشگاه خصوصی و دولتی در کشور ترکیه مشغول به ارائه خدمات آموزشی هستند. با تحصیل در ترکیه ، تجربه‌های متفاوتی کسب خواهید کرد و چیزهای زیادی برای کشف و بازدید در این سرزمین زیبا وجود دارد. مراکز تفریحی و مکان های دیدنی استانبول ، ازمیر و آنکارا و سایر شهرهای بزرگ ترکیه بسیار هستند و زندگی شبانه در آنها از شور و حال خاصی برخوردار است.

بررسی هزینه های تحصیل در ترکیه :

هزینه تحصیل در دانشگاه‌هایی دولتی ترکیه به شدت کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. در میان دانشگاه‌های خصوصی هم بنا به نوع رشته و دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، هزینه و شهریه متفاوت خواهد بود.

مقطع کارشناسی در ترکیه معمولا ۳ تا ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ تا ۵ سال و دکتری هم ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد. دانشجویان خارجی، قبل از پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه باید دو آزمون را پشت سر بگذارند. آزمون نخست پیرامون اطلاعات یادگیری و دانش عمومی است. آزمون دوم هم درباره دانش زبان ترکی در سطح ابتدایی است. پس قبل از اقدام برای تحصیل در ترکیه باید کمی با زبان این کشور آشنا شوید. این آشنایی هم در آزمون و هم در زندگی روزمره مفید واقع می‌شود. اگر چه زبان انگلیسی در دانشگاه‌های مختلف رایج است اما برای برقراری ارتباطات راحت‌تر و ساده‌تر کردن زندگی روزمره بهتر است کمی ترکی بدانید.

دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان را برای هزینه‌های درمانی محدود و اضطراری بیمه می‌کنند اما به دانشجویان خارجی پیشنهاد می‌شود تا خود را تحت پوشش یک بیمه بین‌المللی مناسب و معتبر درمانی در بیاورند.

هزینه مربوط به برخی از رشته‌های تحصیلی در ترکیه

 • دانشگاه‌های خصوصی ترکیه
  رشته‌ حقوق در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۹۴۰۰ لیر
  رشته معماری در مقطع کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۲۵۵۰۰ لیر
 • دانشگاه‌های دولتی ترکیه
  رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ۱۵۲۹ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۳۵۹ لیر
  رشته ادبیات در مقطع کارشناسی ۱۲۸۱ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۱۵ لیر
  رشته حقوق در مقطع کارشناسی ۱۰۲۷ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۲۰ لیر
  رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه متقاضیان بسیاری دارد. میزان این هزینه‌ها بستگی به نوع دانشگاه فرق می‌کند و به طور میانگین از ترمی ۷۰۰ لیر در دانشگاه‌های دولتی و ۷۰۰۰ لیر در دانشگاه خصوصی هزینه دارد.

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه :

برای دیدن اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیلی ترکیه و دانشگاه های ترکیه کلیک کنید.

۱. انتخاب رشته و دانشگاه متناسب

در درجه نخست باید با جستجو در سطح اینترنت از شرایط پذیرش هر رشته و دانشگاه در ترکیه باخبر شوید. باید از قبل بدانید که چه چیزی در انتظارتان خواهد بود.حدود ۱۰۴ دانشگاه دولتی و ۶۴ دانشگاه خصوصی در کشور ترکیه وجود دارند. برخی از دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه که دروس و رشته‌های مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند که عبارنتد از:

  • دانشگاه آیدین استانبول
  • دانشگاه تِد (TED)
  • دانشگاه بیلکِنت
 • دانشگاه KOC
 • دانشگاه سِهیر استانبول

بدیهی است که با وجود دانشگاه‌های پرشمار در این کشور، رشته‌های گوناگونی هم برای تحصیل وجود دارد. گزینه‌ های پیش رو برای تحصیل در ترکیه شامل موارد زیر می باشد:

  • هنر و معماری
  • مدیریت مالی
  • انواع رشته‌های فنی و مهندسی
 • علوم انسانی و روابط بین‌الملل
  و… .

نکته جالب توجه برای دانشجویان خارجی، این است که هر ساله دولت ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌ هایی در نظر می‌گیرد و برای دریافت آنها باید با تعداد زیادی دانشجوی طالب و مشتاق به پذیرش رقابت کرد.

۲. مدارک و گواهی‌ های لازم جهت پذیرش در دانشگاه:

بعد از انتخاب دانشگاه باید به دنبال فراهم کردن مدارک لازم برای پذیرش بروید. جستجو در وبسایت دانشگاه‌ها، بهترین راه برای آگاهی از مدارک و گواهی‌ ها است. در صورتی‌ که برای مقطع کارشناسی اقدام به تحصیل می‌کنید باید از دبیرستان فارغ‌ التحصیل شده باشید و مدارکی جهت ارائه آماده کنید که به شرح زیر می باشد:

 • فرم پذیرش
 • دیپلم دبیرستان یا مدرکی دال بر فارغ‌التحصیلی از دبیرستان
 • سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی (تافل یا مدرک آزمونی که دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند)
 • نامه انگیزه و تقاضای تحصیل
 • مدرکی دال بر پرداخت شهریه (در حدود ۳۵ تا ۱۰۰ دلار)
 • مدرکی دال بر استفاده از بورسیه‌های تحصیلی (در صورت وجود).

برای ادامه تحصیل در ترکیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی هم باید مدارکی به شرح زیر آماده کنید:

 • فرم پذیرش
 • مدرک دیپلم
 • درخواست‌نامه پذیرش که در آن از انگیزه و هدف ادامه تحصیل صحبت می‌شود
 • رزومه و سوابق علمی و پژوهشی
 • مدرک GRE یا G-MAT
 • مدرک زبان انگلیسی ( تافل یا مدرک آزمونی که دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند)
 • مدرکی دال بر توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل یا مدرکی دال بر دریافت بورسیه.
 • برای تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی معمولا دو فرصت زمانی در اختیار است. دانشجویان می‌توانند، مدارک خود را برای ترم پاییز تا پایان ماه مِه و برای ترم بهار تا پایان ماه دسامبر به دانشگاه مورد نظر خود ارائه کنند.

۳. بعد از تحویل مدارک باید منتظر پاسخ از طرف دانشگاه باشید:

بعد از تنظیم مدارک باید آنها را برای دانشگاه ارسال کنید و منتظر نتیجه باشید. یادتان باشد که بعضی از دانشگاه‌ها، ثبت درخواست شما برای تحصیل در ترکیه را از طریق وبسایت می پذیرند اما مدارک را باید برایشان ارسال کنید. ضمن اینکه برخی از دانشگاه‌ ها هم برای پذیرش، مصاحبه‌ای در نظر می‌گیرند که در این صورت برای تحصیل در ترکیه نیاز به سفر به این کشور و حضور در مصاحبه دانشگاهی خواهید داشت.
برای دریافت نتایج پذیرش در مقطع کارشناسی باید تا اواسط ماه آگوست و برای دوره‌ های تحصیلات تکمیلی تا اواسط سپتامبر صبر کنید. در نامه نتیجه پذیرش، شما را بابت ادامه مراحل ثبت‌ نام راهنمایی می کنند.

۴. مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی ترکیه :

برای تحصیل در ترکیه نیاز به ویزای دانشجویی دارید. ترکیه عضو اتحادیه اروپا نیست به همین خاطر همه دانشجویان خارجی، حتی کسانی که از اروپا مایل به تحصیل در ترکیه هستند نیز نیاز به دریافت ویزای دانشجویی دارند. بعد از اینکه از دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه پذیرش گرفتید باید به کنسولگری ترکیه در کشور مراجعه کنید. برای درخواست ویزا باید نامه پذیرش و فُرم کامل ویزای دانشجویی را تکمیل کنید. برای پیشبرد مراحل، نیاز به گذرنامه‌ ی معتبر به همراه عکس مخصوص گذرنامه دارید و باید هزینه لازم برای صدور ویزا را هم پرداخت کنید. برای مطلع شدن از هزینه صدور ویزای ترکیه باید به وب‌ سایت کنسولگری این کشور مراجعه کنید. بعد از دریافت ویزا و رفتن به ترکیه نیاز به مجوز اقامت دارید. برای دریافت این مجوز تا ۹۰ روز بعد از رسیدن به خاک ترکیه مهلت دارید. روند دریافت مجوز اقامت بسیار ساده است. فقط کافی است که به نزدیک‌ ترین اداره پلیس Göç Idaresi Müdürlüğü منطقه مراجعه کنید و ویزای دانشجویی را با گذرنامه خود به همراه داشته باشید. البته بهتر است برای اطلاع از قوانین و تغییرات جدید همیشه به وب‌ سایت کنسولگری مراجعه کنید.

مجله مرمر Marmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه.

فیسبوک مجله مرمر

پیج مجله مرمر 

اینستاگرام مجله مرمر

2 پاسخ
 1. جمشید نادر
  جمشید نادر گفته:

  درود بر شما .
  من مشتاق به تحصیل هستم اما مدرک اقامه اینجا ترکیه را ندارم . از راه غیر قانونی امادم میخواهم ادامه تحیصل کنم کشور خودم را دارم اما میخواهم اینجا ادامه تحیصل بدهیم در این باره اطلاع اگر بدهید ممنونتان ..‌

دیدگاه ها غیر فعال است.