دریاچه ابر Eber Gülö در ترکیه

دریاچه ابر Eber Gülö در ترکیه

دریاچه ابر در استان آفیون‌ قره حصار ترکیه با پوشش طبیعی ویژه و بکر زیستگاه گونه های مختلف حیوانات است. آفیون قره حصار با چشم‌انداز طبیعی و پرندگانی همچون فلامینگو و پلیکان‌ها که از مهاجران فصلی آن است، یکی از مراکز طبیعی گردشگری تلقی می شود.

دریاچه اِبر در شهرستان بولودین استان آفیون‌ قره حصار در غرب ترکیه با وسعت ۱۲۴ کیلومتر و ارتفاع ۹۶۷ متری بین رشته کوهای سلطان و امیر قرار دارد و در فصول مختلف میزبان گونه های مختلف پرندگان مهاجر است و همواره با چشم انداز طبیعی و تنوع پرندگانی که این دریاچه را به عنوان زیستگاه فصلی خود گزینش کرده‌اند، به عنوان یکی از اماکن مورد علاقه‌ گردشگران و یک مرکز دیده‌بانی پرندگان برای پرنده‌ شناسان به حساب می‌آید.

در دریاچه ابر گونه های مختلفی از حیوانات از جمله ماهی، مار، قورباغه، خوک، گربه جنگلی و گونه های محتلف پرندگان زندگی می‌کنند. در آنجا ۱۴۶ گونه مختلف پرنده زندگی می کند، برخی آن‌ها پرنده آبزی و بقیه خشکی‌زا هستند. یک گونه قورباغه نادر با نام (بیشهیر) در آنجا زندگی می کند. این منطقه به لحاظ پوشش گیاهی نیز بسیار غنی است و گونه های مختلف گیاه در اینجا وجود دارد.

در این روزها شمار پرندگان مهاجر مانند فلامینگو‌ها و پلیکان‌ها که از مسیر استانبول به کوچ فصلی خود ادامه می‌دهند، در اطراف این دریاچه رو به افزایش است. بیش از ۲۰۰ نوع پرنده نیز حومه دریاچه ابر را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده‌اند.

 

مجله مرمر marmar magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه