در کدام دانشگاه ترکیه درس بخوانیم؟

تمامی دانشگاه ها در دنیا دارای نقاط قوت و مثبت زیادی میباشند و البته تعدادی نیز هستند که نقاط قوت آنها منحصر به فرد بوده

و هیچ دانشگاهی با انها قابل مقایسه نمی باشد و حتی توان رقابت را نیز ندارند، مانند دانشگاه هاروارد در امریکا، آکسفورد در انگلیس و … .

اما، در هر صورت ما میتوانیم مجموعه از بهترین دانشگاه ها را برای هر رشته ترتیب دهیم و در هر مجموعه تعدادی دانشگاه را بر اساس نقاط قوتی که نظر به آن رشته تحصیلی دارد در آن دسته بندی قرار دهیم. در ترکیه امتحان کنکور عمومی برای داوطلبان ترک برگزار میگردد و ۲۰۰۰ از تاپ ترین ها ( بر اساس نتایج کنکور) بر اساس رشته تحصیلی مورد علاقه شان معمولا دانشگاه های زیر را برای ادامه تحصیل مناسب دانسته و انتخاب میکنند.

اگر شما بتوانید از هریک از دانشگاه های زیر با نمره بالاتر از ۳٫۲۰ (از مجموع ۴) فارغ شوید،شما این شانس را خواهید داشت تا در بهترین دانشگاه های دنیا ادامه تحصیل دهید و یا در بهترین کمپانی های دنیا مانند گوگل، مایکروسافت و … کار کنید.

در بین دانشگاه های دولتی:

  • دانشگاه بوغازیچی Boğaziçi University : معمولا این دانشگاه برای تحصیل در رشته های علوم اجتماعی و مهندسی از طرف دانشجویان نخبه ترجیج داده و انتخاب میشود.
  • دانشگاه صنعتی خاورمیانه Middle East Technical University : این دانشگاه نیز برای تحصیل در رشته های علوم اجتماعی و مهندسی از طرف نخبگان انتخاب میشود.
  • دانشگاه حاج تپه Hactepe، دانشگاه استانبول Istanbul university و دانشگاه اژه Ege معمولا برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی عالی میباشد و در قسمت علوم اجتماعی و مهندسی به سختی میتوان آنها را در رده بهترین ها قرار داد.

در بین دانشگاه های خصوصی:

  • دانشگاه بیلکنت Bilkent در شهر آنکارا، این دانشگاه برای علوم اجتماعی و مهندسی بهترین و عالی ترین انتخاب است
  • دانشگاه کوچ Koç این دانشگاه نیز در بخش علوم اجتماعی و مهندسی در زمره بهترین ها بوده و همواره مورد توجه دانشجویان نخبه برای تحصیل در این رشته ها قرار میگیرد.
  • دانشگاه سابانجی Sabanci، این دانشگاه نیز در بخش علوم اجتماعی و مهندسی در رده بهترین ها است.

البته در قسمت بهترین دانشگاهها در بخش مهندسی میتوان به دانشگاه صنعتی استانبول Istanbul Technical university ، مارماراMarmara university و دانشگاه صنعتی ییلدیز Yildiz Technical university اشاره کرد.

مجله مرمر٬ برترین مجله فارسی زبان در ترکیه