کول تپه

زندگی در تپه های چند هزار ساله کول‌ تپه

زندگی در حفاری‌های باستانی کول‌تپه واقع در استان قیصریه ترکیه  این منطقه به دلیل ارزش تاریخی این منطقه برای ساکنان آن مایه افتخار است. زندگی در حفاری‌های باستانی کول‌تپه «Kültepe» واقع در استان قیصریه ترکیه با گذشت چندین هزار سال از ساخت این حفره ها همچنان جاری است و مردم محلی به زندگی در این خانه های باستانی افتخار می‌کنند.

قدمت تپه های باستانی کول‌تپه به عنوان یکی از مهمترین آثار باستانی ترکیه در استان قیصریه به ۶ هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. کول‌تپه اولین شهر تاسیس شده توسط دولت هیتیت‌ها بوده و در دوران امپراتوری آشوری، هلنی (یونانی) و روم نیز از رونق بالایی برخوردار بوده است. مردمان امروزی استان قیصریه نیز همانند گذشته در امر تجارت و بازرگانی تبحر زیادی دارند و از این لحاظ در آناتولی مشهور هستند. فرهنگ و هنر هیتیت‌ها در واقع ادامه تاثیرگذاری متقابل فرهنگ و هنر مردم آشوری و مردم محلی این منطقه است. شهر کانیش-کاروم «Kaniş Karum» به دلیل رونق تجاری خود، نقطه تلاقی دو فرهنگ مهم بوده و نقش بسیار مهمی در ایجاد فرهنگ و تمدن امروزی آناتولی (ترکیه) دارد.

هم اکنون صدها اثر تاریخی و لوح گلی به دست آمده از حفاری های انجام شده در این منطقه در چندین موزه به نمایش گذاشته شده است. محمد ییلماز، محله بان این منطقه گفت: “در یک منطقه باستانی بسیار مهم و معروف به سر می‌بریم و این باعث افتخار ما است. خانه ها و معبدهای به یادگار مانده از دوران باستان نیز توجه گردشگران را از کشورهای خارجی از جمله انگلستان و ژاپن به خود جلب می کند”.

 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

آثار باستانی ترکیه

آثار باستانی در استان قیصریه

تپه های باستانی کول‌تپه

Kültepe

گردشگری در ترکیه