سافرانبولو میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو

سافرانبولو یکی از شهرهای بی نظیری است که با بافت سنتی،

خانه های چوبی و سازه های تاریخی خود به عنوان کل شهر، منطقه حفاظت شده اعلام گردیده است. بدین دلیل نیز از سال ۱۹۹۴ در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار گرفته است.

شهر تاریخی سافرانبولو، بر روی جاده ای واقع شده است که سواحل دریای سیاه را به آناتولی غربی و مرکزی متصل می کند. این شهر بدلیل موقعیت جغرافیایی خود از دوران باستان تا به امروز، محل اسکان انسان ها بوده است. این شهر که از آغاز قرن چهاردهم تحت سلطه ترک ها بوده، به ویژه در قرن هجدهم تبدیل به مهمترین توقفگاه تاجرانی شده که بین آسیا و اروپا به کار تجارت می پرداختند. این شهر در این دوره توسعه فرهنگی و اقتصادی زیادی داشته  و با افزایش رونق تجاری شهر، تبدیل به مرکز اقامتی بسیار مهمی شده است.

سافرانبولو شهری است که با آداب و رسوم و معماری خود منعکس کننده فرهنگ ترکیه است و همچنان بافت تاریخی خود را حفظ می کند. بدلیل دارا بودن این ویژگی ها نیز عنوان “شهر جهانی” را بخود گرفته است. هر کوچه آن آقار تاریخ و تمدن کهن را با خود به همراه دارد و همانند یک موزه فضای باز است.

این شهر دارای حمام و مدرسه هایی است که قدمت آنها تقریبا به ۶۰۰ سال قبل بر می گردد. سافرانبولو که با خانه های سنتی خود مشهور است، هر سال از تعداد بسیار زیادی گردشگر از سراسر جهان میزبانی می کند. خانه های سافرانبولو، در واقع منعکس کننده طرز زندگی، معماری، فرهنگ و مهارت های مردم این شهر هستند. تمامی این خانه ها که در ساخت آنها از سنگ، آجر، کاشی و چوب استفاده شده، همه به نحوی ساخته شده اند که مانع دید همسایه های خود نشوند.

در ساختار منطقه، تعادل و موازنه بین طبیعت، انسان، خانه، کوچه و بازار در نظر گرفته شده و بر نظم خاصی استوار شده است. این خانه های دو یا سه طبقه دارای یک حیاط بزرگ هستند و نمونه های فوق العاده ای از کنده کاری چوب در هر گوشه ای از خانه و از جمله در سقف دیده می شود. کوچه ها و حیاط خانه ها با سنگ های کوچک آجری، سنگ فرش شده اند. این امر باعث می شود تا آب باران به راحتی توسط زمین جذب شود و نیز ریشه گیاهان و درختان بتوانند به راحتی سیراب شوند. اگر به شهر سافرانبولو که در محدوده استان کارابوک قرار دارد و بافت سنتی آن قرنهاست تغییر نکرده، مسافرت کنید، بدون گردش در کوچه پس کوچه های سنگی و خرید از بازار سنتی و پررونق آن، برنگردید. از کاروانسراها و حمام های تاریخی و نیز از موزه شهر بازدید کنید و حتما در یک خانه قدیمی که وسط آن حیاط آن حوض پرآبی است، قهوه ترک بنوشید. همچنین می توانید از روستای عشایری که به “یوروک کوی” مشهور است و به موزه فضای باز می ماند، دیدن کنید. لذت ایستادن در بالکن شیشه ای و نگاه کردن به فضای سرسبز دره ای که در زبان محلی به آن “کانیون” گفته می شود، حتی گردش در داخل این دره زیبا و بازدید از آسیاب قدیمی آن که به “ساکلی جنت” یعنی “بهشت مخفی” مشهور است، لذتی فراموش نشدنی است. 

مجله مرمر Marmar magazine برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه.

فیسبوک مجله مرمر

پیج مجله مرمر 

اینستاگرام مجله مرمر

ساکلی کنت

قهوه ترک

خانه های سافرانبولو

سواحل دریای سیاه

آناتولی 

سافرانبولو میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو