سرمايه گذارى هتل دارى در تركيه (قسمت اول)

خبر گذارى ميراث فرهنگی ـ بین‎الملل ـ  هرچند که طبق برنامه ریزی های دولت قراراست تا سال ۲۰۱۵ ،

بیش از ۴۰ هتل جدید در استانبول احداث  ‎شود، این شهر به عنوان معدن طلای صنعت  هتل داری ترکیه و جذب میلیاردها دلار سرمایه خارجی ازکشورهای منطقه شده است. درحالی كه مقامات گردشگری ترکیه با خبر از برگزاری موفقیت آمیز کنفرانس برتر سرمایه‏گذاری درصنعت هتلداری آسیای مرکزی CATHIC  دادند. این کنفرانس که در هتل تقسیم مرمره استانبول برگزار شد، نشان از ادامه روند جذب سرمایه گذاری‎های خارجی در بخش هتلداری ترکیه و به ویژه استانبول دارد. اما این صنعت پردرآمد که همچون آهن ربا سرمایه‏های هنگفتی را از کشورهای منطقه بخود جذب کرده است .

ترکیه با رشد قدرتمند اقتصادی در سال‎های اخیر موفق شده خودرا درعین حال به عنوان یکی از بازارهای جهانی گردشگری با سرعت رشد بالا نشان دهد. این موقعیت اکنون صنعت هتلداری این کشور را میدان گسترده‎ای برای جذب سرمایه‏گذاران منطقه و جهانی کرده‏است. ازهمین روترکیه با هدف جذب سرمایه گذاران تازه در بخش هتلداری این کشور، موفق شد که میزبان کنفرانس صنعت هتلداری آسیای مرکزی شود.
طبق برنامه ریزی‎های جاری در زمینه توسعه و ایجاد شعبه‎های جدید شرکت‎های هتلداری ترکیه،
با بیش از ۹۰۰۰ اتاق قرار است تا سال ۲۰۱۵ در بازار هتلداری جهان جایگاه برتری به این کشور بدهد. در سال ۲۰۱۴ بیش از ۷۰ هتل جدید در استانبول احداث شد که بازار املاک و مستغلات آن هم اکنون همچون معدن طلایی است که تهیه زمین درآن بسیار دشوار شده است.
با این حال  کارشناسان و مقامات گردشگری این کشور تاکید دارند که این شهر همچنان نیازمند احداث هتل‎های بیشتر است. از این روطبق برنامه‎های جاری تا سال ۲۰۱۵، قرار است که بیش از ۴۰ هتل جدید در استانبول احداث شود. کنفرانس CATHIC برای ترکیه فرصتی بود که طی دو روز ، فرصت ها و چالش‎های سرمایه گذاری در صنعت هتلدرای این کشور را با حضور بیش از ۶۰ متخصص برتر بین‎المللی مورد بحث و بررسی قرار دهد .”دفنه گزن” ، سخنگوی CATHIC درهمین زمینه می‎گوید: «استانبول هم اکنون در شاهراه تبدیل شدن به یک مرکز مالی بین‎المللی است که مسیر همواری را برای رشد سریع در ترافیک تجاری و نیزمبدل شدن به یک مرکز گردشگری و یک مقصد برگزاری همایش‎ها آغاز کرده است.»
با این حال کارشناسان معتقدند که در یک مقصد گردشگری مهم همانند استانبول  مشکل قیمت سرسام آور زمین  مشکل مهمی است و در درازمدت یک چالش جدی برای رشد وتوسعه صنعت هتلداری پيش رو است .