شرائط جدید ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

شرائط جدید ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

پروسه اخذ پذیرش برای داوطلبان کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های ترکیه مشابه هم میباشد. در ادامه مدارکی که برای اخذ پذیرش در سطح کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشگاه های ترکیه نیاز است معرفی میکنیم.

  1. کارنامه آزمون ALES یا GRE

آزمون ALES آزمونی است که سالانه دوبار توسط سازمان سنجش کشور ترکیه ÖSYM بصورت متمرکز در بسیاری از شهرهای ترکیه برگزار میشود. سوالات این آزمون جنبه سنجش استعداد تحصیلی داشته و ارتباطی با دروس تخصصی هیچ کدام از رشته های تحصیلی ندارد.

سوالات آزمون ALES به زبان ترکیه بوده و موارد درسی آن شامل مهارتهای ریاضی و هوش شامل ۵۰ سوال، مهارتهای استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل ۵۰ سوال میباشد.

آزمون GRE که مخفف عبارت Graduate Records Examination میباشد، هدف آن سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان میباشد. این آزمون دارای دو سطح عمومی و تخصصی است و به دو صورت PBT و CBT برگزار میشود. نوع عمومی این امتحان شامل سه بخش به شمول ریاضیات، واژگان و بخش نوشتاری (زبان انگلیسی) میباشد.

  1. دیپلم زبان انگلیسی:

یکی از شرائط مهم برای ادامه تحصیل در سطح فوق لیسانس و دکترا در اکثر دانشگاههای ترکیه، آشنایی کامل با زبان انگلیسی است. معمولا دانشگاه ها مدارک تافل TOEFL و آیلتس IELTS را که از مراکز معتبر داخل و یا خارج از ترکیه صادر شده باشد قبول میکنند و بعضی نیز خودشان امتحان زبان برگزار میکنند. البته در بعضی از دانشگاه های ترکیه، در تعدادی از رشته های تحصیلی و در شرائط خاص در مقطع کارشناسی ارشد الزامی به کسب دیپلوم زبان انگلیسی وجود ندارد.

  1. دیپلم زبان ترکی موسوم به TÖMER

این مدرک را اکثر دانشگاه های دولتی در کنار مدرک زبان انگلیسی، حتی اگر زبان تدریس ترکی هم نباشد، باز هم از داوطلبان تقاضا میکنند. تقریبا تمامی دانشگاه های دولتی ترکیه این مدرک را صادر میکنند و امتحان آن به صورت هفتگی برگزار میشود.

لازم به ذکر است که جهت کسب اطلاعات دقیق تر راجع به مدارک مورد نیاز هر دانشگاه، میتوانید از طریق وبسایت آن دانشگاه اطلاعات کافی بدست بیاورید.

 مجله مرمر٬ برترین مجله فارسی زبان در ترکیه