شهر باستانی دارا در ماردین

خرابه‌های ۱۰ هزار ساله دارا در کنار شهر ماردین واقع در منطقه جنوب شرقی ترکیه.

خرابه های باستانی دارا واقع در کنار روستای اوغوز از توابع شهرماردین واقع در استان ماردین که در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد، آثاری مانند چتر و انواع کاشیهای حکاکی و مزین شده به اشکال حیوانات که مربوط به قرن ۶ بعد از میلاد است، بدست آمده است؛ در کنار این آثار، استخوانهای مربوط به انسان بدست آمده که تخمین زده می شود حداقل سه هزار سال قدمت تاریخی داشته باشند. در این خرابه ها  از انبارهای ارزاق، سلاح و قبرستانهای سنگی تشکیل شده و سالن تئاترسرباز و خانه های سنگی، زندان دیده میشود.

از شهر دارا در دوران امپراتوری رم به عنوان یک شهر نظامی استفاده میشد، با توجه به مخزن های آب و اشیاء بدست آمده می توان گفت که جمیت این شهر حدود صد هزار نفر بوده است. در منطقه دارا هر روز بافتهای تاریخی و کهن جدید کشف می شود که دلیلی برای جذب گردشگر میباشد.

این شهر باستانی با دارای بودن بیش از ۲۰۰ مورد جاذبه های گردشگری ظرفیتی مطلوب برای این صنعت منطقه به شمار می رود. مدیر فرهنگ و گردشگری استان ماردین اظهار داشت پس از کند و کاو ها در خرابه های شهر باستانی دارا که نشان داده میشود که این شهر در مساحتی به وسعت ۵/۱ کیلومتر مربع بنا شده است. 

در آخرین کند و کاو های انجام شده کاشی های مزین به اشکال مختلف، آب انبارها، حمام ها، پل ها و کانال های آب مربوط به قرن ۶ میلادی و استخوان های انسان و صخره های حکاکی شده مربوط به ۳ هزار سال قبل کشف شده و فعالیتهای کند و کاو در این منطقه را در سطحی وسیع تر ادامه خواهند داد.

 

 

مجله مرمر marmar magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

خرابه‌های ۱۰ هزار ساله دارا

شهر ماردین

استان ماردین که در جنوب شرقی ترکیه

روستای اوغوز در ترکیه