شهر باستانی کیبیرا در بوردور ترکیه

شهر باستانی کیبیرا kibyra، معروف به (شهر گلادیاتور‌ها) در استان بوردور burdur ترکیه

با ستون های سنگی عظیم خود مورد توجه گردشگران قرار گرفته و آنها را مسحور خود کرده است. در این شهر که با جنگل‌های سدر و سرو در ارتفاع ۱۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است، با آغاز فعالیت‌های باستان‌شناسی در سال ۲۰۰۶ آثار باستانی زیادی کشف شد.

 

در شهر گلادیاتورها که قدمت آن به ۲ هزار و ۳۰۰ سال قبل برمی گردد، واحد نظامی متشکل از : بیش از ۳۰ هزار پیاده ‌نظام و بیش از ۲ هزار اسب سوار و طولانی‌ترین فریز‌ گلادیاتور‌ها مربوط به دوره‌های باستانی در ترکیه کشف شده است.

شهر کیبیرا دارای یک استادیوم ۱۰ هزار نفره، خانه موسیقی با موزاییک های مدوسا، یک حمام از دوره روم متاخر، تئاتر ۹ هزار نفره و گورهای زیرزمینی است، در سال ۲۰۱۶ در لیست موقت میراث جهانی و حافظه جهانی یونسکو قرار گرفت. مقامات این شهر قصد دارند آن را در لیست دائم یونسکو به ثبت برسانند.

استاد باستان‌شناسی در دانشگاه محمد عاکف ارسوی و رئیس تیم حفاری شهر باستانی کیبیرا اظهار داشت: به وسیله این حفاری ها دریافتیم که این شهر در منطقه خود به عنوان یک پایتخت، دارای ارتش و اقتصاد قوی بوده است.

 جاده ها و بناهای این شهر حاکی از وجود طرح و برنامه در احداث آن است و آب آشامیدنی آن از طریق سیستم روبسته از ییلاق های مرتفع با لوله‌های سفالی تامین می شده است.

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

شهر باستانی کیبیرا kibyra

شهر گلادیاتور‌ها

استان بوردور burdur ترکیه