شهر تاریخی تارسوس در ترکیه

شهر تارسوس به عنوان یکی از مهمترین مناطق استان مرسین، بین مرسین و آدانا جای دارد. 

اهمیت این شهر در گذشته در داستان های میتولوژی نیز قید شده است. بر اساس برخی منابع اساطیری “پگاسوس” اسب بالداری که پرواز می کرده، در دشت کیلیکیا راه را گم کرده و در تارسوس پایش زخمی شده است. به همین دلیل نیز به این شهر نام تارسوس که در زبان لاتین به معنای پاشنه است داده شده است. در منابع اساطیری به اطلاعات متفاوتی در زمینه تاسیس شهر بر می خوریم. بر اساس این منابع هرکول و پگاسوس در بین موسسان افسانه ای شهر قرار دارند. 

به عقیده استرابون شهر تارسوس در دوران باستان یکی از مراکز مهم فرهنگی و علمی بوده است. حتی به پتانسیل رقابت این شهر با اسکندریه و آتن تاکید شده است. در منابع کتبی آمده است که تارسوس در دوران Antonius دارای کتابخانه ای بزرگ و مجهز بوده است. به نوشته Plutarkhos پلوتارک، مورخ معروف نیز، کلئوپاترا، مارک آنتونیوس را در تارسوی ملاقات کرده است. 
در قرون وسطی شمار زیادی از دانشمندان عرب پس از سفر به این شهر از زیبایی های آن در آثار خود سخن گفته اند. در نیمه دوم قرن هفدهم اولیا چلبی سیاح معروف عثمانی به سفر به این شهر از بناهایی که دیده در نوشته هایش نام برده است. از بین این آثار می توان به قلعه تارسوس، مسجد قدیمی و دروازه گری بوز اشاره کرد. بعلاوه به گفته اولیا چلبی در تارسوس ۵ کلیسا، ۶ مدرسه، ۷ مکتب مسیحیت، ۲ حمام و ۳۱۷ مغازه وجود داشته است. لیمو شیرین ، زیتون، خرما و پنبه این شهر معروف بوده است. 

 

 

شهر تارسوس از نظر توریزم اعتقادی نیز مهم است. عزیز پل یکی از نویسندگان انجیل، در تارسوس به دنیا آمده است. کلیسای سنت پل نیز به عنوان مکانی مقدس و کعبه مسیحیان به شمار می رود. بنا به اعتقادات متفاوت، همانطور که در یکی از برنامه های گذشته نیز بدان اشاره کردیم غار اصحاب کهف که در قرآن قید شده نه در نزدیکی افس بلکه در تارسوس می باشد. از این نظر شهر تارسوس در سالهای اخیر توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. 

مسجد بزرگ تارسوس، حمام شاه ماران، دروازه کلئوپاترا، حمام روم و حمام اسکندر از جمله مکان های دیدنی تارسوس می باشد. 
مسجد بزرگ که “مسجد نور” نیز نامیده می شود در مرکز تارسوس واقع است. این مسجد در سال ۱۵۷۹ از سوی ابراهیم بیگ پسر پیری پاشا از نوادگان رمضان اوغوللاری ساخته شده است. این مسجد که ویژگی های معماری دوران سلجوقی و عثمانی را دارد، بر روی بقایای یک کلیسا بنا گردیده است. نقشه این مجسد که از سنگ های تراشیده شده ساخته شده، مربع شکل است. صحن مسجد در بخش شمالی رواق دار است و با ۱۶ قبه پوشیده شده است. در بخش شرقی بنا مقام حضرت شیت و پیامبر لقمان و قبر مامون خلیفه عباسی که در سال ۸۳۳ در Pozantı درگذشته قرار دارد. 

مجله مرمر marmar magazine ,برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

111

 

شهر تارسوس در ترکیه

استان مرسین در ترکیه

شهر تاریخی در ترکیه

شهر تاریخی تارسوس در ترکیه

مسجد بزرگ تارسوس

حمام شاه ماران

دروازه کلئوپاترا

حمام روم و حمام اسکندر