شهر تاریخی حاتوشا hatuşa در ترکیه

شهر تاریخی حاتوشا hatuşa از توابع شهرستان بوعاز قلعه Buğazkale استان چوروم çörum ترکیه

میزبان فرهنگ هاتتی و تمدن هيتيت، از اولین تمدن های آناتولی بوده و به عنوان تنها شهر تاریخی در لیست میراث جهانی و حافظه جهانی یونسکو قرار دارد. شهر تاریخی حاتوشا با زیبایی طبیعی، تاریخی و فرهنگی آن مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته و حفاری های تاریخی در این شهر بیش از ۱۱۱ سال است، ادامه دارد.

شهر تارخی حاتوشا که ۴۵۰ سال به عنوان پایتخت امپراتوری هیتیتی بوده، به عنوان پارک ملی تاریخی نیز شناخته شده است. ۶کیلومتر دیوار و ستونهای سنگی اطراف شهر، گذرگاه زیرزمینی ۷۱ متری، دروازه ها، کاخ بیوک قلعه، ۳۱ عبادتگاه، سیلوهای تاریخی و سنگ نوشته های قدیمی در این شهر توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

 در راستای حفاظت از برخی ساختمان ها و معماری تاریخی خاتوشا، این شهر در ۲۸ نوامبر ۱۹۸۶ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفت. همچنین به دلیل اینکه آرشیو مهمی از خطوط میخی را نیز داراست در تاریخ ۲۰۰۱ در لیست حافظه جهانی یونسکو قرار گرفت.

رئیس اداره فرهنگ و گردشگری استان چوروم ترکیه گفت: گردشگری فرهنگی در ترکیه مجددا رو به افزایش گذاشته است. انتظار می رود چوروم امسال میزبان ۳۵۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی باشد. در موزه‌های این شهر نزدیک به ۳۴ هزار اثر وجود دارد.

 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

تمدن های آناتولی

تمدن هيتيت

میزبان فرهنگ هاتتی

شهر تاریخی حاتوشا