شهر های دانشجویی در ترکیه

اگر تصمیم دارید برای ادامه تحصیل به ترکیه بیایید و هنوز نمیدانید که کدام شهر و دانشگاه را انتخاب کنید،

حتما این مقاله را مطالعه کنید، چراکه در ادامه اطلاعات مختصری درباره شهرهای دانشجویی ترکیه (شهرهایی که تعداد زیادی دانشجو در آن زندگی میکنند) و همچنین دانشگاه های معتبر آن ارائه خواهیم داد.

به عنوان یک دانشجو (مخصوصا اگر در یکی از شهرهای بزرگ ترکیه ساکن باشید) یقینا هیچ زمان برای وقت گذارنی و دیدن مکان های جدید دچار مشکل نخواهید شد. طرفداران موزیک به راحتی میتوانند انواع موسیقی از سنتی تا تکنو، از کلاسیک تا پاپ و از هیپ هاپ تا جاز را در مکانهای مختلف شهر پیدا کنند. شهر ها مملوء از سالن های موسیقی پرجنب و جوش بوده و سالانه تعداد زیادی فستیوال های بین المللی موسیقی برگزار میگردد. همچنین طرفداران فیلم نیز میتوانند به راحتی فیلم مورد علاقه خود را در سالنهای سینمای مجلل و عالی تماشاکنند.

در زندگی روزمره خود در طول دوره شیرین دانشجویی شاید خواسته باشید از دونر کبابهای عالی و بی نظیر ترکیه لذت ببرید و یا طعم واقعی قهوه ترک را حس کنید و شاید هم در یک کافه همراه با مردم محلی بازی تخته را انجام دهید. تمام اینها در ترکیه و مخصوصا شهرهای دانشجویی (شهرهایی که دانشجوهای داخلی و خارجی زیادی زندگی میکنند) براحتی در دسترس میباشد. در اینجا به صورت مختصر بعضی از شهرهای دانشجویی ترکیه را معرفی میکنیم.

استانبول

استانبول بزرگترین شهر ترکیه بوده و تاریخ آن به هزاران سال قبل برمیگردد، اما امروزه به عنوان یک شهر مدرن و در حال رشد بوده و ۱۴ میلیون نفر از اقصی نقاط جهان در این شهر زندگی میکنند. در طول سال ۲۰۱۵ در حدود ۱۲٫۵ میلیون نفر از این شهر دیدن کردند و از زمانی که به عنوان پایتخت اروپایی فرهنگی انتخاب گردید، باعث شده شهرت این شهر چندین برابر گردد و به عنوان چهارمین مقصد توریستی در دنیا شناخته شود.

دانشگاه سابانجی (Sabanci University) و دانشگاه کوچ (Koç University) دو دانشگاه مشهور در استانبول هستند که دارای بالاترین رتبه در رده بندی دانشگاههای شرق اروپا EECA (رتبه ۱۴ و رتبه ۱۵) میباشند. دانشگاه بوغازیچی Boğaziçi University و دانشگاه استانبول İstanbul University نیز به طور مشترک در رتبه هفدهم بوده و دانشگاه تکنیک استانبول در رده سی ام ۳۰ میباشد.

آنکارا

آنکارا پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه است. مرکز تجاری و سیاسی بسیار شلوغ، که بیشترین تعداد دانشجو را در خود جای داده است و همچنین اکثر دیپلماتهای بین المللی نیز در این شهر ساکن هستند. از مکانهای مشهور این شهر میتوان به قلعه آنکارا، موزه تمدن آناتولی و Anıtkabir مقبر مصطفی کمال اتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه اشاره کرد. آنکارا همچنین یک مقصد مشهور برای دیدن پرنده ها میباشد.

دو دانشگاه که بالاترین رده بندی را در بین دانشگاههای ترکیه در رده بندی دانشگاههای شرق اروپا دارا میباشند (مشترکا رتبه ۱۱)، یعنی دانشگاه خاورمیانه Middle East Technical University و دانشگاه بیلکنت Bilkent University در این شهر فعالیت میکنند. از دیگر دانشگاه های این شهر که دارای رتبه بالا در رده بندی EECA میباشند میتوان به دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University (رتبه ۳۴ام)، دانشگاه قاضی Gazi University (رتبه ۸۳) و همچنین دانشگاه باسکنت Baskent Univeristy اشاره کرد.

ازمیر

سومین شهر بزرگ ترکیه، به علت منظره زیبایی که بخاطر بودن در نزدیکی دریای اژه دارد، به مروارید اژه مشهور است. ازمیر دارای فضایی باز و آزاد، همراه با بازارهای بزرگ و سواحلی زیبا که سالانه میزبان تعداد زیادی جشن و فستیوالهای مختلف میباشد که هیچ وقت شما را از بودن در این شهر خسته نخواهد کرد. این شهر دارای تاریخی غنی و ۴۰۰۰ ساله بوده و دانشگاه اژه Ege University با رتبه ۷۳ در رده بندی EECA در این شهر است. همچنین دانشگاه دوکوز ایلول Dokuz Eylül University نیز در این شهر فعالیت میکند. این شهر مرکز فعالیت تعداد زیادی از دانشگاههای نسبتا جوانتر ترکیه، مانند دانشگاه یاسار Yasar University که در سال ۲۰۰۱ افتتاح شده و زبان تحصیلی آن انگلیسی است، دانشگاه ازمیر University of Izmir که در سال ۲۰۰۷ افتتاح شده و همچنین دو دانشگاه چلبی Çelebi university و دانشگاه شفا Şifa University که در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده، میباشد.

شهر آدانا

یکی دیگر از شهرهای دانشجویی ترکیه آدانا، پنجمین شهر پرجمعیت و مرکز فعالیت دانشگاه جوکوروا Cukurova University با رتبه ۱۱۱ از EECA میباشد. علاوه بر رتبه بالای آن، محل فعالیت این دانشگاه در قسمت جنوبی ترکیه، باعث جذابتر شدن آن شده است. دانشگاه جوکوروا در امتداد شرقی سد سیهان در دریاچه رسرویر Reservoir بوده و دارای امکانات جذابی از قبیل سالن غذاخوری در بین درختهای کاج میباشد. آدانا از شهرهای بسیار قدیمی ترکیه بوده و تاریخچه آن به ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد برمیگردد و بازدید آثار تاریخی باقی مانده از آن زمان بسیار لذت بخش و مفرح میباشد.

سایر شهرهای دانشجویی در ترکیه

از دیگر دانشگاه های معتبر ترکیه، میتوان به دانشگاه آنادولو Anadolu University در اسکیشهیر که یکی از شهرهای بزرگ ترکیه است اشاره کرد. نام این شهر در زبان ترکی به معنای “شهر قدیمی” است. درسهای این دانشگاه به زبانهای ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس میشوند. دانشگاه سلیمان دمیرل Suleyman Demirel University یکی دیگر از دانشگاههای معتبر ترکیه بوده و در شهر اسپارتا فعالیت میکند.

در اکثر این شهرها مردم محلی به زبان انگلیسی آشنایی دارند و این مسئله به دانشجویان خارجی که توانایی تکلم به زبان ترکی را ندارند، کمک زیادی میکند تا قسمت زیادی از مشکلات خود را براحتی حل کنند. در هر صورت، زندگی و تحصیل در ترکیه برای شما تجربه ای ارائه میدهد که مانند آن در سایر نقاط جهان کمتر وجود دارد. (در صورتی که شما بخواهید و این مرکز اروپا آسیایی را برای ادامه تحصیل و زندگی دانشجویی خود انتخاب کنید)

مجله مرمر٬ برترین مجله فارسی زبان در ترکیه