شهر Battalgazi در مالتیا

شهر Battalgazi مرکز اصلی Malatya بود،

شهر Battalgazi همانطور که به نام محلی و قدیمی رسمی Eski Malatya (یعنی “Old Malatya”) معروف میباشد.

تپه Arslantepe Höyüğü به طور خاص، که به جنوب شرقی Battalgazi، نزدیک به شهر Orduzu – که به ۴۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد میرسد. با این حال، این هاتیست ها، از منطقه آناتولی مرکزی گرفته شده و منطقه را در قرن ۱۴ قبل از میلاد به دست گرفتند و منطقه نام آن “مالدیایا” را به خود اختصاص داد، که احتمالا مربوط به کلمه “مله” هیتی است که به معنی “عسل” است.

بعد از آن، منطقه توسط آشوریان، رومیان، بیزانس، اعراب، ارمنی ها، صلیبیون، سلسله ترکان، ترکان مملک و ترک های عثمانی اداره شد.

در سال ۱۸۳۸، در جریان جنگ بین امپراطوری عثمانی و نیروهای ابراهیم پاشا از مصر، ارتش عثمانی شهر را فتح کرد و جمعیت محلی را به آسپوزو نزدیک کرد و سپس مجموعه ای از کلبه ها را در باغات در حومه شهر به راه انداخت. پس از جنگ، مردم تصمیم گرفتند که به شهر آسیب دیده خود بازگردند، به طور دائم در Aspuzu مستقر شوند و نام آن را به Malatya تغییر نام دهند.

شهر قدیمی رها شده بعدها دوباره شناخته می شود و پس از آن که بیش از صد سال نامیده می شود به عنوان Eski Malatya، به طور رسمی در سال ۱۹۸۷ به عنوان Battalgazi تغییر نام گرفت، پس از یک جنگجوی افسانه ای که تصور می شود در منطقه متولد شده است.

امروزه با ۱۴۰۰۰ نفر از ساکنان، Battalgazi یک شهر معمولی در ترکیه است که عمدتا دارای بتن های کم عمق و برخی از بقایای ضعیف از گذشته است.

مجله مرمر MarmarMagazine، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

شهر Battalgazi

Malatya

Eski Malatya

Old Malatya

شهر Orduzu

Aspuzu