طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن یا خسوف خونین

ماه گرفتی یا خسوف خونین درتاریخ های ۵ و ۶ مرداد، جمعه و شنبه مقارن با ۲۶ و ۲۷ جولای

قابل رویت می باشد. ماه گرفتگی راس ساعت ۲۱:۴۴دقیقه به وقت ایران آغاز و ساعت ۳:۵۸ دقیقه بامداد به پایان خواهد رسید و به وقت ترکیه از ساعت ۲۰:۱۴ آغاز تا ساعت ۲:۳۸ بامداد طول خواهد کشید.

خسوف یا ماه گرفتگی به مدت شش ساعت و ۱۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه طول خواهد کشید. در این رویداد ماه به مدت یک ساعت و ۴۲ دقیقه و ۵۷ ثانیه در سایه کامل (ماه‌گرفتگی کامل) و به مدت سه ساعت و ۵۴ دقیقه و ۳۲ ثانیه نیز در نیم ‌سایه (ماه‌گرفتگی جزئی) قرار می‌گیرد. ماه گرفتگی زمانی رخ می دهد که سیاره زمین در مدار خود بین ماه و خورشید قرار گرفته و مانع از رسیدن نور خورشید به سطح ماه بشود. 

طولانی ترین خسوف یا ماه گرفتگی قرن بیست و یکم به طور کلی در اروپا، آفریقا، آسیا، استرالیا و همین طور بخش هایی از آمریکای جنوبی قابل مشاهده است. در جریان این خسوف یا ماه گرفتکی کره ماه به رنگ قرمز تیره و مایل به قهوه ای در خواهد آمد که به خسوف خونین، ماه خونین یا ماه سرخ معروف شده است. 

ماه گرفتگی کامل قبلی در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ فقط یک ساعت و ۱۶ دقیقه طول کشید زیرا ماه از بخش جنوبی سایه زمین گذشت. ماه گرفتگی ژانویه ۲۰۱۹ میلادی نیز یک ساعت و دو دقیقه طول خواهد کشید زیرا ماه از بخش شمالی سایه زمین می گذرد.

به گفته محققان طولانی ترین ماه گرفتگی کامل در قرن بیستم در ۱۶ جولای ۲۰۰۰ میلادی اتفاق افتاد و یک ساعت و ۴۶.۴ دقیقه طول کشید.

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

خسوف خونین

ماه گرفتگی

طولانی ترین خسوف یا ماه گرفتگی قرن بیست و یکم