علت نامگذاری شهر سیواس Sivas در ترکیه

شهر سیواس Sivas از نخستین زیستگاه های بشری و گهواره تمدن بوده و اکنون نیز یکی از غنی ترین مناطق

از نظر آثار تاریخی، جاذبه های طبیعی و قابلیت های جهانگردی در آناتولی Anatoli مرکزی ترکیه است.

استان سیواس در قدیم و در زبان‌های یونانی و لاتین سباستئا Sebastea و مگاپولیس Megapolis (شهر بزرگ) نام داشت، استانی در شرق منطقه آناتولی مرکزی ترکیه است. این استان، به دلیل موقعیت آن در منطقه بین النهرین که کاروان های بازرگانی از این منطقه عبور می کردند به یک مرکز بازدید بازرگانان دوره سلجوقی تبدیل شد.

از آنجا که دولت های حاکم در دوره های مختلف نام های متفاوتی به این شهر دادند، اما در مورد نام امروزی آن نظرات متفاوتی در منابع مختلف ثبت شده است. از میان آنها سباستئا (شهر اگوستوس) Agustus در یونان باستان است که توسط پیتودوریس Petuduris همسر پادشاه پولیمون نام گذاری شده است.

رومی ها، حاکمیت شهر امروزی سیواس Sivas را به پونته Punte پادشاهی یونان واگذار کرده اند. همسر پونته، به خاطر به دست آوردن صداقت، قدردانی و وفاداری به همسر پادشاه اگوستوس، نام شهر را به سباستئا که به یونانی اگوستوس Agustus گفته می شود نامگذاری کرد.

به روایت دیگر، امروزه نام سیواس از سپاس گرفته شده است. این شهر برای اولین بار در دوره تاسیس آن، جایی که امروز در مرکز شهر قرار داشته در زیر درختان چنار بزرگ و زیبایی با تنه مستقل تاجی گسترده و شاخه های قوی سه تا چشمه آب وجود داشت. یکی از این چشمه ها نشانه سپاس گذاری از خدا، دوم احترام برای پدر و مادر و سوم محبت کردن به کودکان بود. 

ساکنان این منطقه، با مرور زمان از این ویژگی ها محافظت نکرده و از دست دادند. این موجب شد تا این سه چشمه خشک شوند. بنابر این نام شهر از همان سه تا چشمه (سپاس) Sepas گرفته شده است. با گذشت زمان نیز به سیواس تبدل شد.
مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

آناتولی Anatoli مرکزی ترکیه

شهر سیواس Sivas

لاتین سباستئا Sebastea

مگاپولیس Megapolis

شهر اگوستوس Agustus

پیتودوریس Petuduris همسر پادشاه پولیمون