عید حاکمیت ملی و کودک  

روز ۲۳ آوریل روز حاکمیت ملی از سوی مصطفی کمال پاشا که بنیان‌گذار کشور ترکیه در سال ۱۹۲۰ میلادی بوده است نام گذاری شد.

در این روز  مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه  در مجمع بزرگ ملی که در شهر آنکارا در سال ۱۹۳۵ برگزار شد، این روز را  هم روز کودک نامید و از آن تاریخ هر سال این روز در ترکیه به عنوان روز حاکمیت ملی و روز کودک جشن گرفته می شود.

روز حاکمیت ملی یا روز عید کودکان در تقویم رسمی کشور ترکیه به‌ عنوان یک روز تعطیل می‌باشد و همه‌ ساله مردم کشور ترکیه این روز را گرامی می‌دارند و جشن می‌گیرند.

امسال کودکان از سراسر جهان به مناسبت روز ۲۳ آوریل، عید حاکمیت ملی و کودک در شهرهای مختلف ترکیه جشنواره برگزار می کنند یکی از جشنواره های بین المللی در شهر چاناق قلعه با عنوان (رقص‌های محلی کودک تروآ ) گردهم خواهند آمد. 

در جشنواره روز کودک که با مشارکت استانداری، باشگاه ورزشی و انجمن پژوهش های فولکلور چاناق قلعه در روزهای ۲۰ الی ۲۴ آوریل برگزار خواهد شد، بیش از ۲۰ گروه از ۱۹ کشور جهان حضور خواهند یافت.

اجرای برنامه به این صورت می باشد که ۸۷۸ کودک از ترکیه و کشورهای جمهوری آذربایجان، مقدونیه، اوکراین، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، روسیه، قرقیزستان، نپال و چند کشور دیگر به مدت۳ روز در محوطه های باز و بسته رقص های محلی خود را اجرا خواهند کرد. در مراسم مذکور برنامه هایی شامل مسیر فرهنگی تروآ، داستان خوانی متون هرمس، همایش گل برفی و گیاهان تروآ، مسابقه قایق بادی و جشنواره فیلم کوتاه تروآ ۲۰۱۸، مسابقات رالی و موتورسواری، نمایشگاه های عکس و نقاشی، موسیقی و برنامه های دیگر در ترکیه اجرا خواهد شد.
مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

شهر چاناق قلعه

مصطفی کمال آتاتورک

شهر آنکار

جشنواره روز کودک

رقص‌های محلی کودک تروآ