عید فطر درشهر سفرانبولو Safranbolu ترکیه

کشور ترکیه علاوه بر آثار تاریخی، به دلیل آب و هوای مدیترانه ای زیباترین و بکرترین مناظر طبیعی را دارد

که گردشگران و توریست ها می توانند از آنها لذت ببرند. یکی از شهر های کشور ترکیه که از آثار تاریخی، طبیعت بکر، آب و هوای مدیترانه ای برخوردار است شهر سافرانبلو Safranbolu می باشد.شهرستان سافرانبلو Safranbolu، استان کارابوک Karabük در شمال ترکیه که در فهرست میراث فرهنگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) نیز قرار دارد، با خانه‌ها و معماری دوران عثمانی، بافت طبیعی و باستانی زیبا مورد استقبال گسترده گردشگران داخلی، خارجی و توریست ها قرار دارد.

شهر سافرانبلو Safranbolu که به (اثر انگشت عثمانی) نیز شهرت دارد با کاروان سراها، مساجد باستانی، چشمه های طبیعی، تراس شیشه ای بازدیدکنندگان را مسحور خود می کند. تاکنون ۱۰۰۸ اثر تاریخی در آن به ثبت رسیده است که شامل ۱ موزه خصوصی، ۲۵ مسجد، ۵ مقبره، ۸ چشمه تاریخی، ۵ حمام ترکی، ۳ کاروان سراها، ۱ برج تاریخی ساعت، ۱ ساعت آفتابی، پل های تاریخی، قبرستان ها و صدها خانه تاریخی و … می باشد. 

شهر Safranbolu یکی از شهرهای تاریخی ترکیه می باشد که در فصل بهار و تابستان نیز استقبال بیشتری از این شهر می شود. این شهر نه تنها به لحاظ تاریخی بلکه از مناظر طبیعی بسیار زیبایی برخوردار است و یکی از ویژگی های این شهر کاشت گل زعفران می باشد و نام شهر هم برگفته از زعفران (Safran) می باشد.

یکی از ویژگی های شهر Safranbolu، تراس کریستالی آن می باشد که ۸۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد و دارای عرضی به طول ۱۱ متر می باشد. این تراس تحمل ۷۵۰ تن وزن را دارد و از سه قطعه شیشه ای به ضخامت ۳ سانتیمتر درست شده است. گردشگران و توریست ها می توانند از روی تراس شیشه ای به اعماق دره نگاه کنند.

این شهر در ایام عید فطر مورد اسقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

مجله مرمر Marmarmagazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

آثار تاریخی کشور ترکیه

گردشگران و توریست های ترکیه

تراس کریستالی Safranbolu

استان کارابوک Karabük

معماری دوران عثمانی

شهرهای تاریخی ترکیه

میراث فرهنگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)