عید ملی، عید ورزش و جوانان در ترکیه

عید ملی، عید ورزش و جوانان در ترکیه

روز ۱۹ می ماه سال ۱۹۱۹ میلادی برابر با ۲۹ اردیبهشت از طرف آتاتورک و مجلس ترکیه به‌ عنوان روز ورزش و جوانان و عید ملی ترکیه یکی از تعطیلات رسمی اعلام شد و هر سال گرامی داشته می شود.

در ترکیه روز ۱۹ می ماه ویژه روز یاد از مصطفی کمال آتاتورک موسس جمهوری ترکیه و رهبر بزرگ ملت ترک می باشد که با شور و هیجان بسیار جشن می گیرند.

مصطفی کمال آتاتورک اولین رئیس جمهور ترکیه بود که پس از پیروزی در جنگ رهایی بخش ملی ترک (جنگ مجادله ملی قورتولوش) به این سمت انتخاب گردید.

برای اینکه جمهوری ترکیه و ملت دلاور آن در راه معاصر شدن صاحب جوانانی ورزشکار و با روح و بدنی سالم باشند، روز ۱۹ می ماه به عنوان یک عید ملی در ترکیه اعلام گردید .

در ۱۹ می ماه عید ورزش و جوانان هر سال در سرتاسر ترکیه و نمایندگی های ترکیه در خارج از کشور با برگزاری مراسم ویژه یاد رهبر عزیز مصطفی کمال آتاتورک گرامی داشته می شود.

پس از وفات آتاتورک، روز یاد بود مصطفی کمال آتاتورک و عید جوانان و ورزش هر ساله با شادی بزرگی در سراسر ترکیه بخصوص در مزار آتاتورک در آنکارا جشن گرفته می‌شود.

روز ۱۹ می ماه روز نماد مقاومت جوانان دلاور ترک در برابر ستم است که هرگز تسلیم ظلم نشدند و در این راه مبازره و مقاومت کردند تا به پیروزی برسند.

اداره کل ورزش و جوانان، شهرداری های شهر های ترکیه مراسم هایی برای ۱۹ می ماه، عید جوانان و ورزش و یاد روز مصطفی کمال آتاتورک بنیان گذار جمهوری ترکیه را برگزار می کنند.

 

مجله مرمر marmar magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه