فرودگاه عظیم سوم استانبول

فرودگاه عظیم ۱۲ میلیارد دلاری استانبول که به فرودگاه سوم شناخته شده است،

مجهز به فناوری نورپردازی هوشمند روز ۲۹ اکتبر مقارن با ۷ آبان ماه افتتاح خواهد شد. رفت و آمد به این فرودگاه بسیار راحت خواهد بود، برای این منظور مترو ساخته شده و به فعالیتها برای برقراری ارتباط با خطوط زمینی  ادامه می دهند.

فرودگاه سوم که از پروژه‌های مهم جهان می باشد در مرحله اول به ۹۰ میلیون مسافر خدمات ارائه خواهد کرد، اولین فاز این فرودگاه، اندازه بزرگترین فرودگاه جهان است. بنابراین با بهره‌برداری این فرودگاه کشور ترکیه تبدیل به نقطه عطفی در صنعت هوانوردی برای آفریقا، اروپا، خاورمیانه و آسیا و مرکز هوانوردی می شود. علاوه بر اینکه جایگاه در اقتصاد منطقه و جهان خواهیم داشت.

محیط این پروژه پیش از این، باتلاق و معدن متروکه بود و ما آن را به بزرگترین فرودگاه جهان تبدیل کردیم. فرودگاه جدید استانبول به تازگی و با آغاز به کار اولین باند از سه باند این مجتمع توانسته است تحسین بسیاری را متوجه خود کند. 

این مجتمع مدرن تبدیل به یک مرکز هواپیمایی جدید در سطح جهان خواهد شد و خواهد توانست ۳۵۰ مقصد پروازی را برای حمل و نقل مسافر و محموله شامل شود. این شرکت تقریبا به  ۱۰۰ شرکت هواپیمایی ملی و بین‌المللی خدمات‌رسانی خواهد کرد.

ظرفیت فاز اولیه‌ی فرودگاه استانبول، ۹۰ میلیون مسافر است. این ساختمان مجهز به سه باند موازی مستقل، مسیر تاکسی، یک ساختمان ترمینال، یک برج کنترل هواپیما، سیستم‌های ارتباطی، آب و هوایی و همچنین، سایر ساختمان‌های تأسیسات است. 

مدیر عامل فرودگاه‌های IGA گفت که اولین فرودگاه در هواپیمای جدید استانبول اکنون برای از زمین برخاستن و فرود هواپیماها آماده است. این اولین بار است که باند شماره ۱ فرودگاه، با طول ۳۷۵۰ متر و ۶۰ متر پهنا، چراغانی می‌شود.

فرودگاه جدید استانبول، بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین سیستم نورپردازی فرودگاهی را در اولین باند خود نصب کرده که دارای ۳۴٬۱۸۳ لامپ ال ای دی است. این سیستم نورپردازی هوشمند، ایمنی را افزایش و سیستم‌های نظارت موقعیتی و ردیابی هواپیما را بهبود می‌بخشد، فرایند هدایت بصری را تسهیل، مسیریابی هواپیما از گیت یا به سمت گیت را بهینه‌سازی و جریان ترافیک را روان‌تر می‌کند. 

 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی و گردشگری فارسی زبان در کشور ترکیه

فرودگاه عظیم استانبول

فرودگاه سوم استانبول

اولین فاز فرودگاه جدید استانبول، اندازه بزرگترین فرودگاه جهان است