اوزون بورج در ترکیه

اوزون بورج در ۲۵ کیلومتری سیلیفکه واقع است. نام این شهر در دوران هلنیستیک “اولبا” بوده است.

اوزون بورج در دوران رومیان نیز با نام Diocaesaria شناخته می شد. در شهر باستانی اولبا در روستای اروا در تزدیکی های اوزون بورج قنات هایی که به نظر می رسد بین سالهای ۱۹۹ تا ۲۱۱ ساخته شده، بنای تئاتر و شیر آبی که متعلق به قرن دوم میلادی است و بقایای خانه ها چشم اندازی بینظیر ایجاد کرده است. Diocaesaria مکان مقدس شهر اولبا می باشد ولی در دوران امپراطور Domitianus شهری جداگانه به شمار می رفت. حفاری های باستان شناسی در شهر عتیق اولبا از سال ۲۰۱۰ از سوی اکیبی به سرپرستی دکتر امل ارتن از دانشگاه غازی به پیش برده می شود.

به شهر عتیق داخل روستای اوزون بورج از طریق دروازه ای از مسیر شرقی- غربی می توان وارد شد و به جاده ستون دار متعلق به قرن اول رسید. این دروازه با طاقچه هایی که احتمالا برای گذاشتن مجسمه بر روی ستون هایش حفر شده جلب دقت می کند. در سمت چپ دروازه معبد Zeus Olbios که به سبک Korint ساخته شده وجود دارد. این معبد در قرن سوم قبل از میلاد از سوی Seleukos Nikator ساخته شده است. بخش پایه های ستون صاف بوده و قسمت بالای ستون شیاردار است. از این معبد تنها ۳۰ ستون تا به امروز باقی مانده است. معبد مذکور در قرن پنجم میلادی تبدیل به بازیلیکا شده است. به همین دلیل نیز دو ستون از قسمت شرقی آن از میان برداشته شده و به جای آن دو اتاق کوچک به آن علاوه شده است.
برجی در اواخر قرن سوم قبل از میلاد ساخته شده، به ارتفاع ۲۲٫۵ متر است و بنای ۵ طبقه می باشد. اینجا احتمالا مکانی برای پناه گرفتن مردم در خلال جنگ بوده است. چنانچه از کتیبهای که در جنوب ورودی قرار دارد برمی آید، Tartyaris پسر Teuker این برج را بنا کرده است. بر روی برخی نمونه های سکه های Diocaesaria عکس این برج حک شده است. این شهر از سوی ترک ها و به خاطر همین برج اوزون بورج نامیده شده است.
ظرفیت بنای تئاتر نزدیک به ۳۰۰۰ نفر می باشد. بنای صحنه تئاتر فرو ریخته است. بر اساس کتیبه هایی که بر روی تکه های مرمر یافت شده در خلال این حفاری ها کشف شده، این بنا در دوران Marcus Aurelius امپراطور روم و پسرش Lucius Verus بین سالهای ۱۶۱ تا ۱۶۹ میلادی ساخته شده است.
از بین بقایای شهر عتیق مزار یادبود هلنیستیک تا به امروز به یادگار مانده است. این مزار احتمالا متعلق به یکی از راهبان اصیلی است که در اولبا زندگی می کرده است. این مزار یادبود متعلق به قرن سوم قبل از میلاد به سبک Dor بنا گشته است. سقف این بنا به شکل هرمی است.
قبرستان شهر در دو دامنه در بخش شمالی واقع است. از مزارهای موجود چنان بر می آید که این قبرها متعلق به دوران هلنیستیک، روم و بیزانس باشد.


مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

 

دوران هلنیستیک

روستای اوزون بورج

Marcus Aurelius امپراطور روم

Lucius Verus

سکه های Diocaesaria

روستای اروا