كارگاه و نمايشگاه سراميك ترکیه در تهران

موسسه یونس امره تهران، نمایشگاه و کارگاه هنری سرامیک ترکی را برگزار می کند.

سرکار خانم ( ییلدیز اوزتابور ایبرام ) Yıldız Öztabur İbram مدرس این کارگاه هنری سرامیک هستند و در تاریخ ۱۷ تیر از ساعت ۱۱ صبح الی ۱۷ بعداز ظهر آثار هنرجویان در نمایشگاهی به معرض نمایش گذاشته می شود. کنفرانس و کارگاه آشنایی با هنر سرامیک ترکیه در تاریخ ۱۷ تیر مقارن با ۸ Julay در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار می شود. مدرس سرکار خانم ییلدیز ایبرام Yıldız Öztabur İbram، هنرمند ترکیه ای که تخصصش خلق آثار سرامیکی است در مصاحبه خود به معرفی هنر سرامیک ترکیه پرداخت. او درباره شباهت این هنر با سرامیک ایرانی گفت: هنر سرامیک بین دو کشور به ویژه مربوط به دوران سلجوقی بسیار نزدیک به هم است. این شباهت را در رنگ و فرم می توان دید.

استاد با اشاره به اینکه قدیمی ترین سرامیک جهان مربوط به ۳۵۰۰ سال پیش از منطقه آناتولی پیدا شده است، درباره سیر هنر سرامیک ترکیه گفت: در سرامیک هایی که تغییر نقش سنتی به مدرن را می بینیم، علت عدم حمایت از هنرمند و گرانی رنگ بوده که هنرمندان دیگر از رنگ سرخ و یا فیروزه ای استفاده نمی کردند و کم کم نقش ها مدرن شد.

در پایان این کنفرانس مدرس ترک، نحوه طراحی روی سرامیک را به مخاطبان ایرانی خود آموزش داد و از هر کدام از آنها خواست تا قلم مو به دست گیرند و طراحی کردن روی سرامیک را تجربه کنند.

 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

ییلدیز اوزتابور ایبرام  Yıldız Öztabur İbram

هنرمند ترکیه ای

آثار سرامیکی ترکیه