مجموعه جزایر آدالار,بویوک آدا Buyuk ada

بویوک آدا Buyuk ada نام جزیره ایی زیبا در دریای مرمره و نزدیکترین جزیره به استانبول میباشد.

در اطراف این جزیره، جزایر دیگری به نامهای: جزیره هئيبلی آدا – بورگاز آدا – خینالی آدا یا کینالی آدا – قاشیق آدا – تاوشان آدا – یاسسی آدا – سیوری آدا و صدف آدا وجود دارد که مجموعه ایی نه گانه ایجاد کرده اند.
 بزرگترین جزیره در این مجموعه، بویوک آدا (Buyuk ada) میباشد، که در تابستان جمعیتی دو یا چند برابر زمستان دارد. این جزیره در گذر تاریخ نامهای مختلفی داشته است که این نامها تاریخ و، وقایع تراژیدیک این جزیره را ورق میزنند.

جزیره مگالا( Megala ) به معنای بزرگ.

رینکیپوس ( Prinkipos ) به معنای شاهزاده.

و …
در امپراطوریهای بیزانس، همچنین سلاطین ترک اختلافات زیادی بر سر جانشینی و قدرت وجود داشت.در نتیجه حاکمان و پرنسس هایی که عاملان این اختلافات بودند به این جزیره تبعید میکردند از این رو این جزیره به نام جزیره پرنسس باقی ماند. این جزیره با آب و هوایی دل انگیز و آرامشی سحرآمیز روح را صیقل میدهد و برای شهر نشینان جزیره ای رشک انگیز است. ساحل زیبا، طنین پای اسبهای درشکه کش و مرغان دریایی، طبیعت زیبای این جزیره را چندین برابر کرده است. بویوک آدا مورد توجه بسیاری از زیبایی دوستان، شاعران و نویسندگان میباشد.
 در کنار ساحل مجموعه ایی از رستورانها دیده میشود، در منیو این رستورانها میتوان تازه ترین غذاهای دریایی را دید. در این جزیره هتلها و پلاژهای عمومی و چند پلاژ خصوصی نیز وجود دارد، این پلاژها مکان هایی کامل برای  روزی پر از لذت میباشند و امکان قایقرانی و شنا برای علاقه مندان نیز وجود دارد.
 در بویوک آدا وسایل نقلیه عمومی وجود ندارد، در بدو ورود امکان اجاره دوچرخه یا درشکه میباشد و سفر به این جزیره با کشتیهای مسافربری انجام میشود .
 

مجله مرمر Marmar Magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

بویوک آدا Buyuk ada