مراسم سالگرد افتتاح مجلس ملی کبیر ترکیه

روز ۲۳ اپریل حاکمیت ملی همچنین نود و هشتمین سالگرد افتتاح مجلس ملی کبیر ترکیه

در سراسر کشور با اجرای برنامه‌های متنوع برگزار شد.

بیست و سه آوریل روز حاکمیت ملی همچنین نود و هشتمین سالگرد افتتاح مجلس ملی کبیر ترکیه در سراسر کشور از جمله صحن پارلمان در آنکارا با برگزاری برنامه های متنوع گرامی داشته شد. 

این مراسم در آنکارا با حضور احمد آیدین نایب رئیس مجلس ملت کبیر، بکیر بوزداغ معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولت، عصمت یلماز، وزیر آموزش و پرورش، ژولیده ساری اوغلو وزیر کار و امور اجتماعی، لطفی الوان وزیر رشد و توسعه، عثمان آشکین باک وزیر ورزش و جوانان، بولنت توران قائم مقام گروه پارلمانی حزب عدالت و توسعه وغیره برگزار شد.

در این مراسم بعد از گذاشتن دسته گل توسط احمد آیدین در کنار تندیس مصطفی کمال آتاتورک و ادای احترام، سرود ملی کشور نواخته شد. سپس عصمت یلماز، وزیر آموزش و پرورش همراه با جمع کثیری از دانش آموزان و معلمان از ( آنیت کبیر ) آرامگاه آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه در آنکارا بازدید کرد.

وزیر آموزش و پرورش به همراه دیگر حضار این مراسم ضمن راهپیمایی در مسیر موسوم به راه شیران، ضمن بازدید از موزه های آنیت کبیر و ادای احترام به آتاتورک، دسته گلی بر روی آرامگاه وی نهاد و با ادای احترام در برابر سنگ مزار او، اقدام به قرائت سرود استقلال ترکیه کرد.

گفتنی است ۲۳ آوریل از سوی مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۰ با تکیه بر این باور که ( کودکان امروز سازندگان فردای کشور هستند ) همزمان با تاسیس اولین مجلس به عنوان روز کودک نامگذاری شد. ۲۳ آوریل تعطیل رسمی است و هر ساله با برگزاری برنامه متنوع برای کودکان گرامی داشته می‌شود.

مقامات و کارگزاران دولتی به مناسبت نود و هشتمین سالگرد تاسیس مجلس کبیر ملت با حضور در مزار مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه و نثار گل، به وی ادای احترام کردند.

مولود چاووش‌اغلو وزیر امور خارجه ترکیه طی پیامی در توئیتر خود به مناسبت ۲۳ آوریل، نود و هشتمین سالگرد تاسیس مجلس کبیر ملت و روز حاکمیت ملی و عید کودک نوشت : کودکان عزیز شما آینده و امید ما هستید. می‌کوشیم برای شما کشور بزرگتر و قویتر به میراث بگذاریم.

در این روز در اغلب مدارس و ورزشگاه‌های بزرگ ترکیه آیین‌های ویژه‌ای برپا و در مراسمی نمادین در آنکارا نیز ( مجلس کودکان ) تشکیل می‌شود. در این روز کودکانی در نقش مقامات بلند پایه ترکیه مانند : رئیس جمهور، رئیس مجلس، نخست وزیر، وزیر، استاندار‌ و شهردار خواسته ها و آرزوهای خود را بیان می‌کنند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشور ترکیه  بمناسبت روز حاکمیت ملی و عید کودک بطور سمبلیک مقام خود را به فاتح مینتاش ۱۲ ساله واگذار کرده و وی را بعنوان رئیس جمهور مورد خطاب قرار داد. نخست وزیر ترکیه ( ییلدیریم ) هم در کاخ چانکایا آنکارا کودکان را بحضور پذیرفت، ییلدیریم مقام نخست وزیری را به اسما دیده سو دانش آموز کلاس پنجم واگذار کرد.

مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه

مصطفی کمال آتاتورک

نخست وزیر ترکیه

مدارس و ورزشگاه‌های بزرگ ترکیه

مصطفی کمال آتاتورک