مسابقه عکاسی پرندگان مهاجر در ترکیه

مسابقه عکاسی به منظور روز جهانی پرندگان مهاجر در ترکیه

کوچ یا مهاجرت پرندگان به سفرهای منظم فصلی می‌گویند که بسیاری از گونه‌های پرندگان انجام می‌دهند. سفر پرندگان در اثر تغییرات آب و هوا، دسترسی به مواد غذایی، و یا زیستگاه می باشد. گاه برخی از این سفرها را (مهاجرت واقعی) نمی‌نامند زیرا نامنظم بوده و یا یک‌ طرفه می باشد.

به منظور افزایش توجه جهانی به موضوع اهمیت پرندگان مهاجر، از سال ۲۰۰۶ میلادی توافق نامه پرندگان مهاجر آبی آفریقا – اوراسیا (AEWA) اقدام به نامگذاری و برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر نموده است.

برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر به منظور ترغیب مردم به مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر می باشد.

بیش از صد عکاس پرنده در چارچوب فعالیت های بزرگداشت روز جهانی پرندگان مهاجر در استان بوردور ترکیه برای عکاسی از نادرترین پرندگان جهان به رقابت پرداختند.

وزارت جنگلداری و امور آب ترکیه با همکاری یک پلتفورم طرفدار محیط زیست موسوم به (پرندگان ناشناس ترکیه)(TRAKUS) جهت بزرگداشت روز جهانی پرندگان مهاجر در استان بوردور مسابقه عکاسی برگزار کردند. بیش از ۱۰۰ عکاس طی ۳ روز برای عکاسی از نادرترین پرندگان جهان در منطقه به رقابت پرداختند و موفق شدند از ۱۷۵ نوع پرنده عکس‌برداری کنند.

در ترکیه ۴۸۳ نوع پرنده وجود دارد و حدود ۵۸ درصد آنها در بوردور زندگی می کنند. شرکت کنندگان ۱۷۵ نوع مختلف از این پرندگان را عکس گرفتند که شامل: سارگپه پابلند، زنبورخوار، لک‌لک سفید، فلامینگو و زردپره مزرعه شایع ترین پرندگان منطقه برگزاری این سافاری عکس بودند.

 

مجله مرمر marmar magazine ، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه