مصطفی عصمت اینونو

مصطفی عصمت اینونو عضو ارتش ترکیه و دومین رییس جمهور و نخست وزیر  و  وزیر امور خارجه ترکیه بود. حزب جمهوری خلق به او به او لقب رهبر ملی داد. مصطفی عصمت اینونو (به ترکی استانبولی: Mustafa İsmet İnönü)  در ارتش مقام ژنرال داشت. و در نهایت دسامبر ۱۹۷۳ در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

زندگی نامه

او در ازمیر در یک خانواده اهل ملطیه واقع درکردستان ترکیه و با ملیت کرد به دنیا آمد. پدرش در دوران عثمانی قاضی بوذ.  به دلیل شغل پدر مصطفی اینونو  خانواده مجبور به نقل مکان  از شهری به شهر دیگر بود. مصطفی تحصیلات عالی در سیواس به پایان برد. در زمان عثمانی عصمت لقب عصمت پاشا را داشت. زمانی که آتاترک امد دستور داد همه نام خانوادگی بزارنند و او نام محل زندگی خودش یعنی شهری در مرکز ترکیه به نام اینوبنو  زندگی میکرد برگزید.

حزب های که فعالیت داشت

او  رهبر حزب سوسیال دموکرات و حزب مردمگرای سوسیال دموکرات و رهبر افتخاری حزب سوسیال دموکرات خلق بود.

آغاز زندگی نظامی

اینونو از آکادمی نظامی به عنوان افسر توپخانه فارغ‌التحصیل شد و اولین منصب خود را در ارتش عثمانی دریافت کرد. او  شروع افسری خودش در دوران عثمانی  انجام داد. او تمام شورش های که در دوران عثمانی انجام میشود.سرکوب کرد.  اولین شورش در روملیا و بعدی در یمن به فرماندهی  یحیی محمد حمیدالدین  توانست سرکوب کنند. او در طول جنگ جهانی اول با درجه سرهنگی تحت فرماندهی مصطفی کمال پاشا در جبهه قفقاز و فلسطین جنگید. همینطور او در جنگ‌های بالکان در جبهه بین عثمانی و بلغارستان توانست جنگ کنند که باعث پیروزی عثمانی ها شد. در پایان این جنگ پیمان بوخارست امضا شد که به موجب آن بلغارستان بخش بزرگی از سرزمین‌هایی که تصرف کرده بود، از دست داد.

جنگ استقلال

عصمت در زمان جنگ جهانی اول به حزب ملی‌گرایان ترک پیوست در مقابل یونان ایستاد و توانست ترکیه به استقلال برساند. او در این دوران از افسری به سرتیپی ارتقا یافت.

مجله مرمر، برترین مرجع اطلاع رسانی فارسی زبان در کشور ترکیه